Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Automatyczne nawadnianie ogrodu – czy warto się na nie zdecydować?

9 sierpnia 2021 nawadnianie ogrodu

Piękny ogród to nie tylko radość dla oczu i duma ogrodnika, ale również miejsce, w którym chętnie spędzamy czas. Aby jednak rośliny faktycznie mogły się rozwijać i cieszyć nas, muszą być odpowiednio odżywione i nawodnione. W jaki sposób o to zadbać? Kiedy przyda nam się automatyczny zestaw do nawadniania ogrodu? Jaki system wybrać, aby dopasować go idealnie do naszych potrzeb?

Dlaczego kwestia nawadniania ogrodu jest taka istotna?

Nawadnianie ręczne i automatyczne – największe zalety i wady

Automatyczne zestawy nawadniania – co wchodzi w ich skład?

Zestawy nawadniania do roślin doniczkowych – na co zwrócić uwagę?

O czym pamiętać wybierając automatyczny system nawadniania do ogrodu?

Dlaczego kwestia nawadniania ogrodu jest taka istotna?

Dobrze zadbany ogród nie tylko cieszy nasze oczy, ale również dostarcza nam przestrzeni do odpoczynku i zabawy. Aby jednak faktycznie wyglądał on świetnie, musimy zadbać nie tylko o rozmieszczenie poszczególnych roślin czy zaprojektowanie ścieżek, ale również nie możemy zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Nawet, jeżeli jego większa część skupia się na powierzchniach trawnikowych, musimy zadbać o dostarczenie trawie odpowiedniej ilości wody, by nie uschła i nie wypaliło jej słońce. W tym celu, w zależności od wielkości ogrodu, możemy samodzielnie zadbać o ręczne podlewanie wszystkich roślin w regularnych porach i odstępach czasu, albo możemy zdecydować się na zestaw nawadniania do samodzielnego montażu.

podlewanie ogrodu

Nawadnianie ręczne i automatyczne – największe zalety i wady

Zarówno nawadnianie ręczne, jak i automatyczne, ma swoje plusy. W przypadku tego pierwszego możemy wyróżnić w szczególności:

  • prostotę wykonania;
  • brak konieczności kupowania i instalowania dodatkowych elementów;
  • oczywistość wyboru w przypadku małych i bardzo małych ogródków.

Z kolei nawadnianie automatyczne posiada następujące zalety:

  • nie wymaga tak dużo uwagi;
  • można je zaprogramować na konkretne pory dnia;
  • zestaw do nawadniania można zamontować samodzielnie;
  • jest to rozwiązanie także dla średnich i dużych ogrodów.

Automatyczne zestawy nawadniania – na co zwrócić uwagę?

Automatyczne zestawy nawadniania roślin z powodzeniem możemy wykorzystać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy rabacie. Decydując się na podobne rozwiązanie upewnijmy się, że wybrany zestaw jest przeznaczony do takiego użycia, jakie dla niego przewidujemy.

podlewanie

W przypadku systemów dla dużych ogrodów należy przede wszystkim upewnić się, czy sterownik, który wybierzemy będzie w stanie obsłużyć określoną liczbę zraszaczy, jaka jest nam potrzebna do dostarczenia wody we wszystkie zakątki posesji. W przypadku tych ostatnich mamy również do wyboru kilka opcji. Najczęściej spotkamy się ze zraszaczami obrotowymi i statycznymi, jednak nie są to jedyne opcje. Zdecydowanie lepiej poradzą sobie jednak niż węże ogrodowe, szczególnie w bardzo gorące dni.

Zestawy nawadniania do roślin doniczkowych – na co zwrócić uwagę?

Zestaw do nawadniania dla roślin doniczkowych to rozwiązanie dedykowane szczególnie kwiatom balkonowym i tarasowym, chociaż nie tylko. W takim układzie umieszczamy zraszacz w każdej doniczce osobno, a następnie łączymy go z głównym wężem, z którego doprowadzona jest woda. Podobne rozwiązanie cechuje się dużą elastycznością dopasowania, ponieważ możemy układać doniczki w dowolnej konfiguracji, a sam system nie zajmie wiele miejsca. Jest to szczególnie dobra opcja na balkony, tarasy i ogródki o dużym nasłonecznieniu, gdzie rośliny nie mają zbyt wiele cienia i przez większą część dnia są wystawione na promienie słońca. Wykorzystanie systemu nawadniającego, jak na przykład automatyczna konewka (1407) Gardena ma szczególny sens w sytuacji, gdy hodujemy rośliny bardzo delikatne, wymagające precyzyjnych warunków – dzięki niemu istnieje mniejsze ryzyko, że przez drobne niedopatrzenie nasze kwiaty zwiędną lub przyschną w upalny dzień.

O czym pamiętać wybierając automatyczny system nawadniania do ogrodu?

Wybierając zestaw do nawadniania powinniśmy przede wszystkim określić, do jakiej przestrzeni ma być on przeznaczony. W przypadku niewielkich systemów linia kroplująca będzie inna, niż w rozległych instalacjach dla dużego ogrodu. Istotne jest również to, czy ma być on przeznaczony do nawadniania trawnika czy także kwiatów i innych roślin – w zależności od opcji możemy potrzebować różnych rodzajów zraszaczy.

Kolejnym istotnym aspektem jest wielkość samego ogrodu. Warunkuje ona nie tylko to, jakie zraszacze wybierzemy, ale również ile ich będzie. W przypadku doniczek powinniśmy określić ilość sztuk, a następnie dobrać zestaw automatycznego nawadniania bazując o tę liczbę. Jeżeli decydujemy się na system do wykorzystania na balkonie, zwróćmy również uwagę na to, ile przestrzeni potrzebuje – jest to szczególnie istotne na małych balkonach, gdzie ułożenie węża doprowadzającego wodę musi zostać tak przemyślane, aby nie przeszkadzał on w korzystaniu z pozostałego dostępnego miejsca. Systemy do nawadniania każdego rodzaju ogrodu znajdziesz na stronie: https://www.podlane.pl/.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Oczko wodne w Twoim ogrodzie
Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu

Jesteś zainteresowany reklamą?