Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Chwasty ogrodowe – jak je rozpoznawać i zwalczać?

5 lipca 2022 chwasty ogrodowe

Niespodziewany pasożyt bytujący w ogrodzie, to zmora każdego ogrodnika. Chwasty ogrodowe nie tylko zabierają przestrzeń posadzonym roślinom, ale i nieestetycznie wyglądają. Jak rozpoznać te szkodniki i z nimi walczyć?

Chwasty ogrodowe – rozpoznanie

Nawet jeśli etap rozpoznania szkodnika wydaje się zbędny, to nic bardziej mylnego. Łatwo pomylić nowo posadzoną roślinę, która dopiero co zaczęła kiełkować, z rozwijającym się chwastem ogrodowym. Aby nie doszło do pomyłki, a czas poświęcony na opiekę nad ogrodem nie poszedł na marne, należy przestrzegać kilku zasad.

Oznacz sadzonkę

Najważniejszy etap, mający na celu odróżnienie ziarna od plewu, zaczyna się już na początku sadzenia rośliny. Po wybraniu miejsca, gdzie nowy okaz ma rosnąć, trzeba je dobrze oznaczyć. Sposobem na to może być wbicie wodoodpornej tabliczki z nazwą sadzonki i datą jej posadzenia. Tabliczki dostępne są w sklepach ogrodowych, ale można je również zrobić samemu – wbijając w ziemię opakowanie po nasionach (jednak będą one mniej trwałe). Obszar, na którym planujemy posadzić rośliny, powinien być także oznaczony. Do tego można wykorzystać sznurek i listewki wbite w ziemię.

Obserwuj chwasty ogrodowe

Gdy mimo wszystko, sadzonka nie została oznaczona, trzeba szukać innych metod na odróżnienie jej od chwastu. W takiej sytuacji, bezpiecznym sposobem na zorientowanie się czy, to  pożądana roślina kiełkuje, jest obserwacja. Niechciane okazy rosną często znacznie szybciej, niż celowe sadzonki. Różnią się również od pozostałych roślin, które już zdążyły wyrosnąć na powierzchnię.

Popularne chwasty ogrodowe

Przy większej wiedzy i doświadczeniu, szkodniki w ogrodzie można rozpoznać samemu. Spośród chwastów rosnących w ogrodzie, te pojawiają się najczęściej:

  • trawa łąkowa,
  • gruba kura, 
  • perz właściwy,
  • bluszcz,
  • mniszek lekarski,
  • pokrzywa,
  • babka lancetowata,
  • skrzyp polny,
  • koniczyna,
  • rdest ptasi.

Chwasty ogrodowe – jak usunąć?

Gdy mamy już pewność, że dana roślina nie jest tą, którą chcemy w swoim ogrodzie, należy ją usunąć. Im szybciej to zrobimy tym lepiej – młoda roślina nie ma dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego, dzięki czemu łatwiej będzie ją wyrwać. Do tej czynności warto zaopatrzyć się w specjalne narzędzia.

Narzędzia mechaniczne 

Chwasty ogrodowe, które zostaną w porę rozpoznane, wystarczy usunąć ręczne, chroniąc dłonie rękawicami. Dostępne są one w różnych rozmiarach, kolorach, z dodatkowym pazurkiem, we wszystkich sklepach ogrodniczych. W przypadku głębiej zakorzenionych szkodników, można pomóc sobie większymi narzędziami. Na rynku dostępne są:

  • wyrywacze do chwastów,
  • grabie,
  • kultywatory,
  • motyki,
  • łopatki,
  • widełki.

Środki chemiczne na chwasty ogrodowe

chwasty ogrodowe

Choć dostępne powszechnie na rynku herbicydy, tj. chemiczne środki do usuwania roślin, wydają się być bardzo skuteczne, należy liczyć się z konsekwencjami, jakie niesie za sobą ich użycie. W przypadku zastosowania preparatu nieselektywnego, usunięte zostaną nie tylko chwasty ogrodowe, ale i rośliny, które zostały celowo zasadzone. Gdy preparat ma zadziałać tylko na wybrany chwast, trzeba wybrać środek selektywny. Użycie ich obu wiąże się z dostarczeniem do gleby szkodliwych chemikaliów. Należy o tym koniecznie pamiętać, szczególnie przy usuwaniu szkodników z miejsc, gdzie zasadzono rośliny jadalne.

Pielęgnacja ogródka

Aby sprawić, żeby chwasty ogrodowe nie pojawiły się w ogólne, warto pomyśleć o nich zanim rozpoczniemy sadzić rośliny. Pielęgnacja ogródka zaczyna się jeszcze przed posadzeniem w nim sadzonek. Teren, na jakim będziemy działać musi zostać oczyszczony z wszelkich kłączy, kwiatów, małych i zbędnych sadzonek. Dodatkowo, obszar ten musi zostać wyrównany, a powierzchnia ziemi najlepiej, żeby została pokryta agrowłókniną (przydatne szczególnie przy większej ilości sadzonek). 

Gotowe miejsce, dla lepszego wzrostu roślin, warto zasilić nawozem. Może on być mineralny, organiczny, jednoskładnikowy – ważne, żeby był odpowiedni dla sadzonych okazów. Ekologicznym rozwiązaniem są fusy z kawy, które nie tylko odstraszają szkodniki, ale i dostarczają do gleby składniki odżywcze.

Chwasty ogrodowe z pożytecznym działaniem

Mimo, że chwasty ogrodowe nie są sprzymierzeńcami upraw, mogą mieć pożyteczne działanie. Jednym z nich jest urozmaicenie uprawy, a co za tym idzie, zwiększenie ilości owadów zapylających, które są niezbędne do życia roślin. Niektóre z chwastów mają także właściwości lecznicze. Należą do nich:

  • babka lancetowata – napar z jej liści pobudza wydzielanie soku żołądkowego,
  • mniszek lekarski – z jego kwiatów można przygotować syrop na kaszel,
  • pokrzywa – herbata z jej liści pozytywnie wpływa na trawienie,
  • skrzyp polny – wywar z niego poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci,
  • rdest ptasi – działanie podobne do wywaru ze skrzypu polnego.

Trzeba pamiętać, że medycyna ludowa nie zastąpi wizyty u specjalisty, a do stworzenia produktów z roślin, niezbędna jest fachowa wiedza.

Podsumowanie

Chwasty ogrodowe są koszmarem niejednego ogrodnika. Aby skutecznie sobie z nimi radzić, niezbędna jest odpowiednia wiedza i narzędzia, które usprawnią walkę ze szkodnikami. Z kolei informacje na temat tych, które mają pożyteczne zastosowanie, mogą okazać się przydatne w niespodziewanym momencie życia.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Oczko wodne w Twoim ogrodzie
Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu

Jesteś zainteresowany reklamą?