Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

kwiaty na pogrzeb
Ogród

Jakie cechy powinny mieć kwiaty na pogrzeb?

Planując udział w ceremonii pogrzebowej, należy pamiętać o kwiatach. Wybrana kompozycja roślinna jest symbolem pamięci o zmarłym i złożeniem mu hołdu w czasie ostatniego pożegnania. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jakie cechy powinny mieć kwiaty na pogrzeb?

Kwiaty na pogrzeb – jaka forma i wielkość?

Zacznijmy od tego, że kompozycje roślinne, które przynoszą żałobnicy na pochówek, mogą mieć rozmaite formy. Najbliższa rodzina kupuje zwykle wieńce – najczęściej o okrągłym, półokrągłym lub owalnym kształcie uformowanym z igliwia, do którego przytwierdzone są kwiaty w sporej ilości. Wieńce wyróżnia także duży rozmiar, dlatego nierzadko zamawiane są także przez przedstawicieli instytucji i przedsiębiorstw w celu oficjalnego pożegnania np. pracownika, dyrektora, urzędnika państwowego, ucznia. Mniejszym, ale bardzo popularnym rozwiązaniem są wiązanki, polecane zwłaszcza żałobnikom będącym krewnymi lub znajomymi zmarłego. Zarówno wieńce i wiązanki ozdabiane są dodatkowo szarfą z odpowiednim, często spersonalizowanym napisem. Wiele osób wybiera również tradycyjne bukiety lub pojedyncze kwiaty na pogrzeb. To zdecydowanie najskromniejsza forma, jednak pomimo niewielkiego rozmiaru bardzo dobrze sprawdza się jako symboliczne pożegnanie dalszego znajomego.   

Gatunki roślin

Duży dylemat stanowi również wybór rodzaju roślin użytych do stworzenia wieńca, wiązanki czy bukietu. Na pewno wśród najpopularniejszych gatunków wymienić trzeba róże, chryzantemy i lilie, a także hortensje, kalie i gerbery. Mnóstwo kompozycji na pochówek wykonanych jest także ze storczyków, goździków, mieczyków, eustom. Coraz więcej osób stawia również na nieco mniej oczywiste kwiaty na pogrzeb, w postaci np. słoneczników czy konwalii. Rodzaje roślinności na pochówek są kwestią jedynie umowną. Jeśli wiemy, że osoba zmarła szczególnie lubiła zupełnie inny gatunek (np. tulipany), możemy wybrać właśnie taką opcję. Przynosząc na ostatnie pożegnanie ukochane kwiaty nieżyjącego, jeszcze mocniej podkreślamy nasz szacunek i pamięć o nim.

Wśród takiego bogactwa gatunków kwiatów nierzadko trudno jest dokonać wyboru. Wtedy najlepiej zwrócić się o pomoc do Kwiaciarni Pogrzebowej Online, którą można znaleźć pod adresem: warszawskiewience.pl . W tym internetowym sklepie, który realizuje zamówienia na terenie Warszawy i okolic, zawsze jest dostępnych wiele gatunków świeżych kwiatów, z których tworzone są takie kompozycje, jakich sobie życzy Klient.

Kolor kwiatów na pogrzeb

Ważną cechą kwiatów na pogrzeb jest ich kolor. Zamawiając kompozycję, często nie wiemy, na jaką wersję się zdecydować. Kwiaty na pogrzeb mogą mieć różnorodną kolorystykę – od bardzo jasnych, pastelowych odcieni, po bardzo ciemne barwy. W ostatnich latach bardzo popularne są kremowe i białe rośliny, które pięknie prezentują się na wieńcach i wiązankach. Szczególnie polecane są jednak w przypadku pogrzebów osób, które zmarły przedwcześnie, zwłaszcza dzieci – biel w naszej kulturze symbolizuje bowiem delikatność i niewinność. Bliskiej sercu osobie możemy przynieść kwiaty na pogrzeb w kolorze czerwonym, czyli w odcieniu, która wyraża silne uczucie miłości. Jeżeli nieżyjący był już człowiekiem w starszym wieku, dobrze sprawdzą się rośliny ciemniejsze, np. bordowe.  

Świeże czy sztuczne kwiaty na pogrzeb?

Ostatnia kwestia dotyczy tego, czy kwiaty na pogrzeb powinny być świeże, czy sztuczne. Zdecydowanie bardziej polecana jest pierwsza opcja. Świeże kwiaty na pogrzeb, mimo że mniej trwałe, prezentują się znacznie lepiej. W naszym kraju popularne są jednak także sztuczne kompozycje. Na pewno to rozwiązanie tańsze i wygodniejsze, jeśli chodzi o zakup. Sztuczne wiązanki można dostać „od ręki” niemal w każdej kwiaciarni. Najbliżsi zmarłego rzadko jednak wybierają takie rozwiązanie.

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!