Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Co posadzić na skarpie w ogrodzie?

19 marca 2024 skarpa w ogrodzie

Pochyły teren czy skarpa mogą stać się ozdobą ogrodu. Ciekawie zaaranżowane, z odpowiednio dobranymi roślinami, mogą prezentować się naprawdę efektownie. Jak dobrać rośliny do skalniaka? Co posadzić na skarpie na słońcu, a co w cieniu? Jak przygotować podłoże na skarpie w ogrodzie? Podpowiadamy.

Skarpa, pagórek, wniesienie, a nawet stroma nierówność w ogrodzie – bywają problematyczne do zagospodarowania, ale pięknie urozmaicają krajobraz każdego ogrodu. Aby stały się ciekawym elementem dekoracyjnym ogrodu, warto dobrze zaplanować, co na nich posadzimy.

W dużych ogrodach skarpy optycznie urozmaicają i dzielą zbyt rozległą przestrzeń. Zaś w małych – wzniesienia wizualnie je powiększają i dają wrażenie, że są bardziej rozległe. Skarpa może być naturalnym pagórkiem, ale w wielu przypadkach pojawia się dzięki nadmiarowi ziemi pochodzącej np. z wykopów pod fundamenty. To też dobry sposób, aby ukryć np. gruz lub kamienie, które wewnątrz wzniesienia staną się idealną warstwą drenażową.

Co na skarpę w ogrodzie?

To, jakie rośliny będziemy mogli posadzić na skarpie, w dużej mierze zależy od jej nachylenia. Jeśli marzą nam się zielone pagórki do spacerowania obsadzone trawą, to kąt spadku nie może być większy niż 30°. Jeśli będzie zbyt stroma, nasiona traw mogą spływać w dół skarpy, a same rośliny nie będą optymalnie wzrastać.

Na bardziej strome wzniesienia z kamiennym podłożem dobrym rozwiązaniem są rośliny okrywowe, byliny i krzewy, najlepiej te dobrze czujące się na skalniakach i z silnym systemem korzeniowym. Rośliny okrywowe dobrze się rozrastają, pokrywając całą skarpę. Na wzniesienia dobrze nadają się gęste pnącza lub rośliny rosnące w zwartych kępach. Takie gatunki, oprócz tego, że będą stanowić piękną ozdobę, to dodatkowo ich system korzeniowy będzie umacniał skarpę, zmniejszając ryzyko osuwania się podłoża. Alternatywą jest przygotowanie podłoża pod uprawę rabat kwiatowych, które pięknie komponują się z niewielkimi krzewami na skarpach.

Czym obsadzić skarpę? Przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem nasadzeń, w pierwszym kroku trzeba przygotować podłoże i zabezpieczyć je przed osuwaniem się np. pod wpływem intensywnych opadów. Przy stromych wzniesieniach warto zastanowić się nad postawieniem jednego lub kilku murków oporowych. To umocni całą strukturę skarpy, dając optymalne warunki do wzrostu roślinom. Dodatkowo lub jako alternatywę, można zastosować specjalne siatki lub maty na skarpy. Nie obciążają podłoża, a bardzo dobrze je stabilizują.

To, jakie podłoże zastosujemy na powierzchni skarpy zależy od tego, jakie rośliny planujemy posadzić. Grubość warstwy ziemi, jej odczyn i skład dopasujmy do wymagań roślin, które będą tworzyć aranżację. Dobrze jest dobrać przynajmniej kilka gatunków, które będą się wzajemnie uzupełniać. Rośliny płożące będą tworzyć najniższą warstwę, do tego niewielkie krzewy okrywowe, uzupełnione o byliny i kwiaty, a nawet karłowate drzewka.

różnokolorowe sukulenty na kamienną skarpę w ogrodzie

Na powierzchni zaleca się ułożenie agrowłókniny, która zapobiegnie rozwojowi chwastów. To dobra praktyka ze względu na czasami trudny dostęp do przestrzeni między roślinami na pochyłej skarpie. Sadząc rośliny, należy narzędziami ogrodowymi przygotować im pionowe otwory na korzenie.

Co posadzić – jakie rośliny na skarpę w ogrodzie?

Naturalnym wyborem na skarpy są rośliny płożące (inaczej zadarniające). To zazwyczaj niewielkie krzewy, które rozrastają się nad powierzchnią gleby, a w mniejszym stopniu w górę. Warto wybierać takie o zwartej strukturze, dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym i dużej zdolności do zagęszczania się. Na wzniesieniach zdecydowanie lepiej radzą sobie gatunki odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, którym nie straszne są przeciągi. Zwróćmy uwagę, czy rośliny preferują stanowiska nasłonecznione czy zacienione. Nachylenie może bowiem wpłynąć na ich ekspozycję na promienie słoneczne.

Do posadzenia na skarpie w ogrodzie mamy do wyboru wiele gatunków iglaków, bylin, pnączy i krzewów, uzupełnionych np. o wrzosy lub kwiaty. Jak obsadzić skarpę z kamieni? Jakie iglaki na skarpę najlepiej się nadają? Tu przede wszystkim polecane są jałowce płożące i kosodrzewiny.

  • Jałowce – odmiany okrywowe silnie zakorzeniają się na skarpie, dobrze pokrywają powierzchnię wzniesienia i są odporne na niekorzystne warunki. Niestraszna im susza, jałowe podłoże i niskie temperatury. W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele odmian o różnobarwnych igłach: niebieskawych, szarych, zielonych, a nawet złotych. Wśród najpopularniejszych odmian są: Douglasii, Blue Chip, Golden Carpet czy Plumosa.
  • Kosodrzewiny – na skarpy świetnie sprawdzają się odmiany płożące i kuliste karłowe. Podobnie jak w przypadku jałowców, mają małe wymagania glebowe i środowiskowe. Najpopularniejsze odmiany to: Ophir, Teeny lub Beniamin.

Wśród gatunków liściastych dobrze sprawdzających się na kamienistych (i nie tylko) skarpach wymienia się:

  • Bodziszek czerwony – kwitnie od maja do września, lubi suche stanowiska, dobrze czuje się w półcieniu.
  • Berberysy – odporne na niską temperaturę i silny wiatr, dostępne w wielu kolorach, łatwe w uprawie.
  • Irga Dammera Major – zachwyca kolorem przez cały rok, jest zimozielona, kwitnie w maju i czerwcu, a na jesieni wydaje czerwone kuliste owoce. Bardzo szybko się rozrasta, często jest wykorzystywana jako roślina okrywowa.
  • Pięciornik krzewiasty – odporny na mróz i suszę, łatwy w uprawie, niewielki krzew o kwiatach w różnych kolorach, jest piękną ozdobą każdej skarpy.
ozdobne kwiaty na skarpę w ogrodzie

Jakie jeszcze inne rośliny warto posadzić na skarpach w ogrodzie?

  • karłowe odmiany sosen i świerków (np. sosna czarna, sosna bośniacka, świerk Conica) – świetnie komponują się z kamienistym podłożem, nadając całej kompozycji nieco surowego charakteru, dobrze nadają się na wyższą warstwę nasadzeń,
  • byliny: rojnik, skalnice, rozchodniki, macierzanka piaskowa, płomyk szydlasty, żagwin ogrodowy, runianka japońska, turzyce, tojeście, smagliczki górskie, karmniki ościste, itd.
  • trawy ozdobne na skarpy: miskanty, trzęślice, kostrzewy,
  • pnącza: winobluszcz pięciolistkowy, bluszcz pospolity,
  • róże okrywowe, róże pomarszczone,
  • trzmieliny,
  • cis pospolity,
  • żywotniki.

Materiał zewnętrzny

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?