Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Deski kompozytowe na taras
Ogród

Deski kompozytowe na taras

Deski kompozytowe to coraz powszechniej wybierane rozwiązanie na podłogę na tarasie, które wypiera tradycyjne drewno. Jakimi zaletami odznacza się deska kompozytowa i dlaczego warto ją wybrać?

Zalety desek kompozytowych

Efektowny wygląd, niższa cena i duża odporność na zmienne warunki atmosferyczne – to główne zalety, jakimi odznacza się deska kompozytowa. W przeciwieństwie do desek drewnianych, podłoga na tarasie wykonana z kompozytu nie wymaga również regularnego odnawiania czy malowania. Jest ponadto dużo łatwiejsza do układania i bezpieczna np. w domach, gdzie mieszkają małe dzieci. Deska na taras z kompozytu jest bowiem pozbawiona sęków czy drzazg, którymi łatwo mogą skaleczyć się maluchy. Zwolennicy tego rozwiązania doceniają też fakt, że deski kompozytowe są wyjątkowo łatwe w montażu – można wykonać go samodzielnie w krótkim czasie, nawet przy braku doświadczenia. Stosowane do nich systemy montażowe powodują, że po ułożeniu żadne wkręty ani gwoździe nie są widoczne i nie grożą skaleczeniem dzieci.

Wady desek kompozytowych

Wśród licznych zalet kompozytu jako materiału na podłogę na tarasie, ma on jednocześnie niewielkie wady. Należy do nich z pewnością zmiana koloru desek kompozytowych w miarę upływ czasu, zwłaszcza w miejscach, gdzie deski wystawione są na mocne naświetlenia promieniami słonecznymi czy zasypane przez dłuższy czas śniegiem. Innym minusem stosowania kompozytu na tarasie jest jego dość mocne nagrzewanie się pod wpływem światła słonecznego. W miejscach, gdzie słońce operuje dość długo, niemożliwe będzie więc chodzenie po tarasie na bosaka. Należy też ze szczególną ostrożnością grillować na tarasie. Kompozyt jest bowiem nieodporny na wysoką temperaturę oraz tłuszcz. Mogą powstać na nim plamy, których nie uda się już usunąć.

Jakie deski wybrać na taras?

Wybór odpowiednich desek na taras zależy więc od naszych indywidualnych upodobań oraz oczekiwań, jakie mamy względem tarasu. Jeśli marzy się nam użycie naturalnego materiału, idealnym wyborem będą drewniane deski tarasowe. Warto jednak pamiętać, że wymagają one regularnej pielęgnacji, aby cieszyły swoim wyglądem przez długie lata. Jeśli brakuje nam czasu i cierpliwości na dbanie o drewnianą podłogę na tarasie, wybierzmy deski kompozytowe, które oferuje sklep remontowo-budowlany Bricoman: https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/taras-i-ogrod/deski-tarasowe-kompozytowe. Jeśli zadbamy o czyszczenie ich ryfli, zadbamy o właściwą cyrkulację powietrza i nie będziemy pozostawiać na dekach tkanin nasiąkniętych wodą – będą one nas cieszyć efektownym wyglądem przez co najmniej kilkanaście lat.