Niejeden z nas marzy, aby w swoim przydomowym ogrodzie mieć drzewa i krzewy owocowe. Poza satysfakcją, z samodzielnej uprawy, uzyskuje się przede wszystkim zdrowe i pyszne owoce. Jakie rośliny wybrać i czym kierować się przy ich wyborze?
Drzewa owocowe
Spośród ogromnej liczby drzew owocowych, jakie są dostępne na rynku, tylko niektóre z nich dobrze znoszą nasz klimat, są odporne na zmienną pogodę, szkodniki i choroby. Przy wyborze rośliny trzeba kierować się nie tylko tym, jakie owoce chcemy uzyskać za jakiś czas, ale również tym, czy będziemy w stanie wyhodować zdrowe i bogato kwitnące drzewo oraz czy mamy do tego odpowiednie warunki.
Drzewa i krzewy owocowe – jabłoń
Decydując się na posadzenie jabłoni, trzeba wiedzieć, że te drzewa mają określone wymagania. Muszą mieć w miarę prosty grunt, miejsce na sadzonkę musi być dobrze nasłonecznione, a ziemia odpowiednia dla konkretnej odmiany.
- Odmiana Malinowa Oberlandzka – drzewo rośnie powyżej 3 metrów, owoce są duże, a ich skórka ma kolor malinowy. Miąższ jest słodki i soczysty, ma żółto-kremowy kolor. Jabłka można zbierać we wrześniu.
- Odmiana Szampion – owoce mają podłużny kształt, a skórka czerwony kolor. Miąższ ma smak słodko-kwaśny, zbiory przypadają na koniec września.
- Antonówka Zwykła – wysokość drzewa to 3-4 metry, jabłka mają różne kształty, są mniejsze, większe, podłużne i okrągłe. Skórka owoców jest zielono-żółta, miąższ jest soczysty i lekko kwaśny. Zbiory zaczynają się końcem sierpnia i początkiem września.
- Szara Reneta – jabłka są duże i okrągłe. Skórka owoców jest zielono-szara, z charakterystycznym dla tego gatunku nalotem. Miąższ ma słodko-winny smak, a zbiory przypadają na koniec września i początek października.
- Odmiana Gala – drzewo nie rośnie duże, a owoce są okrągłe i średniej wielkości. Skórka ma jasnoczerwony kolor, a miąższ słodki, chrupiący i soczysty. Zbiory zaczynają się początkiem października.
Grusza
Drzewa gruszy, w przeciwieństwie do jabłoni, nie są tak popularne w Polsce. Mimo to nie brakuje odmian, które przypadły do gust Polaków. Wśród nich, drzewa pochodzące z całego świata.
- Król Sobieski – jedna z najstarszych polskich odmian gruszy, ma średniej wielkości owoce, które typowo dla tych drzew, zwężone są przy szypułce. Skóra jest matowa, zielona, z czerwonym rumieńcem, a miąższ soczysty, o winnym smaku. Gruszki zbiera się od początku sierpnia.
- Grusza Komisówka – drzewo dorasta do 4,5 metra wysokości, owoce są duże i mają zieloną, matową skórę. Miąższ jest soczysty i miękki, gruszki można zbierać od października.
- Grusza Konferencja – owoce z tego drzewa mają silnie wydłużony kształt, charakterystyczny dla tej odmiany. Skóra jest matowa, zielona z brązowym nalotem. Miąższ ma słodki smak, a owoce gotowe są do zbiorów końcem września i początkiem października.
- Radana – gruszki tej odmiany są niewielkie, mają krótkie zwężenie przy szypułce i charakterystyczny, żółto-czerwony odcień skóry. Wnętrze jest soczyste, słodko-kwaśne. Owoce można zbierać przez cały rok.
- Lipcówka Kolorowa – drzewa nie rosną duże, choć owoce wcale nie są małe. Skóra jest zielona, z czerwonym rumieńcem. Miąższ jest twardy, niesłodki i ma niewiele soku. Wyjątkiem spośród innych grusz jest to, że owoce Lipcówki Kolorowej można zbierać w lipcu.
Drzewa i krzewy owocowe – wiśnia
Poszczególne gatunki wiśni mogą różnić się kolorem, smakiem, wielkością czy miękkością. Te niewielkie owoce z pestką dobrze rosną w naszym kraju, a spośród wielu gatunków, jakie oferują sklepy, każdy wybierze coś dla siebie.
- Wiśnia Wczesna Ludwika – owoce są średniej wielkości, okrągłe i intensywnie czerwone na zewnątrz. Miąższ jest pomarańczowy, lekko kwaśny i soczysty, a sok bezbarwny. Pierwsze wiśnie można zbierać początkiem czerwca.
- Lucyna – jej drzewa rosną do 3-4 metrów wysokości. Owoce są średniej wielkości, z czerwonym sokiem, skórką i kwaskowatym miąższem. Wiśnie nadają się do zbioru początkiem lipca.
- Wiśnia Kerezer – owoce również są duże, ciemnoczerwone, soczyste i słodkie. Można je zbierać końcem lipca.
- Wanda – jej owoce mają również ciemnoczerwoną barwę, jednak są mniej słodkie w porównaniu do odmiany Kerezer. Zbiory przypadają na połowę lipca.
- Wiśnia Szklanka – jej owoce są średniej wielkości, lekko spłaszczone i jasnoczerwone. Miąższ jest charakterystyczny, bo pomarańczowy, a smak lekko kwaśny. Sok jest bezbarwny. Owoce można zbierać na przełomie czerwca i lipca.
Śliwa
Drzewa śliwy także nadają się do samodzielnej uprawy w przydomowym ogródku. Zachwycić mogą nie tylko pysznymi owocami, ale i zapachem unoszącym się w okresie kwitnienia.
- Śliwa Węgierka – ma duże owoce, z granatową skórą. Miąższ jest lekko kwaśny, z winnym posmakiem. Zbiory zaczynają się w połowie sierpnia.
- Śliwa Węgierka Biała – daje średniej wielkości owoce, z charakterystyczną, żółtą skórką i miąższem. Plony można zbierać w drugiej połowie sierpnia.
- Japońska – drzewo rośnie duże, do 4 metrów wysokości. Śliwki są średniej wielkości, skóra ma różową barwę, a miąższ bardzo soczysty, słodki, lekko kwaśny. Owoce można zbierać już w lipcu.
- Herman – owoce są średniej wielkości, skórka fioletowa z lekkim nalotem. Miąższ jest żółty i soczysty, o kwaśnym smaku. Śliwki tej odmiany można zbierać już w lipcu.
Drzewa i krzewy owocowe – jakie krzewy wybrać?
Na rynku dostępnych jest mnóstwo drzew i krzewów owocowych. Pośród krzewów, w Polsce najbardziej popularne są :
- borówka amerykańska – krzewy dorastają do 2 metrów wysokości, owoce są małe, niebiesko-fioletowe, z lekkim nalotem. Miąższ jest słodki, a zbiory rozpoczynają się początkiem lipca, mogą potrwać nawet do września,
- porzeczka – czerwona lub czarna, jej krzew rośnie do 1,5 metra wysokości. Owoce są niewielkie, rosną w gronach i mają słodko-kwaśny smak. Można je zbierać po uzyskaniu intensywnego koloru,
- malina – krzew rośnie do 2 metrów w górę, owoce są intensywnie różowe lub białe, słodkie i soczyste. Można je zbierać od lipca, nawet do listopada,
- jeżyna – owoce są większe od malin, zazwyczaj mają granatowy odcień. Smak jest słodko-kwaśny, a skórka błyszcząca. Okres zbioru przypada na sierpień,
- agrest – owoce mają kształt kulek o średnicy do 3 cm. Są zielone lub fioletowe, ze słodkim miąższem. Zbiory są gotowe końcem lipca.