Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Growboxy
Ogród

Growboxy, czyli marsjańska uprawa w domu

Technologia poszła do przodu tak bardzo, że czasami można odnieść wrażenie przebywania na statku kosmicznym, zamiast w zakładzie pracy albo domu. Dosłownie. Wizje snute jeszcze przed kilkoma dekadami przez umysły futurystów, teraz stają się obiektywnym faktem. Weźmy dla przykładu taką kolonizację innych planet. Pomijają kwestię dotarcia na nie, prócz tlenu zawsze pozostaje jeszcze jeden problem do rozwiązania. Wyhodowanie pożywienia. Obecnie większość projektów takich marsjańskich baz bierze pod uwagę uprawy hydroponiczne. Sztuczne warunki wygenerowane roślinom w zamkniętym pomieszczeniu, systemy mechaniczne pilnujące nawadniania i oświetlenia pozaziemskich pomidorków. Całkiem ciekawa wizja. Tyle tylko, że to już nie mrzonki. To rzeczywistość. Nadeszły bowiem tanie growboxy.

Technologia z kosmosu ale zastosowanie prozaiczne

Czym właściwie jest taki tani growbox? Sama nazwa wskazuje, że jest to budżetowe „pudło wzrostu”. Najzwyczajniej w świecie jest to odizolowane pomieszczenie do montażu, w którym roślina zapewnione ma wszelkie potrzebne jej warunki, zarazem będąc odgrodzoną od niekorzystnych warunków zewnętrznych. Takie tanie growboxy są istotnie najbliższe pojęciowo swojskim foliakom, chociaż bardziej z kosmosu. Prostopadłościenna bryła zawiera podtrzymujące życie rośliny systemy, pozwalając zarazem na ciągłe ich monitorowanie. Specjalna lampa, której długość światła imituje promienie słoneczne, system wchłaniania CO2 z powietrza, hydroponiczne elementy nawadniające. Tanie growboxy kontrolują nawet temperaturę wewnątrz siebie! Wszystko to zaś do postawienia w zaciszu swojego domu. Tak, bowiem systemy te przystosowano do użytkowania ich na małych przestrzeniach. Wielu ludzi chciałoby cały rok cieszyć się świeżymi plonami ziemi, ma też rośliny nie przystające do naszego klimatu. Dzięki takiemu rozwiązaniu przez cały rok nie zagrozi im ani przymrozek, ani zbyt wysoka temperatura. Przymiotnik „tani” również nie wziął się z niczego. Te instalacje, mimo futurystycznego wyglądu, zaczynają się cenowo na naprawdę niskim pułapie. Wymyślono je w końcu z myślą o ludziach, którzy nie dysponują budżetem NASA.

Tanie growboxy są dla każdego!

Wiedza o roślinach jest rozległa. Hodowane są przecież od dziesiątek tysięcy lat. Nie jest to łatwe ale można kontrolować procesy rządzące ich wzrostem dla obopólnego dobra. Właśnie z taką myślą powstał tani growbox. Aby ludzie mogli cieszyć się swoimi roślinami niezależnie od klimatu, hodując je w zaciszach domów. To prawdziwa przyszłość!