Do ciekawych roślin dekoracyjnych, które świetnie prezentują się na ogrodowej rabacie, zaliczyć można czosnek ozdobny. Kilkaset odmian, które różnicują czosnki pod względem wysokości, wielkości kwiatów oraz ich koloru i kształtu, dają szerokie możliwości aranżacyjne. Co najważniejsze, rośliny te są proste w uprawie, co czyni je wyborem bezpiecznym nawet dla początkujących ogrodników. Jak uprawiać czosnki ozdobne? Już podpowiadamy!
Czosnek ozdobny odmiany
Bogactwo odmian czosnków ozdobnych pozwala je uprawiać zarówno na kwiat cięty, jak i w donicach i na rabatach. W tym ostatnim przypadku popularne są odmiany niskie. Ogólnie czosnek ozdobny może osiągać wysokość od 25 cm do nawet 150 cm.
Do cenionych przez ogrodników odmian czosnków zaliczyć należy przede wszystkim:
- Czosnek karatawski (czosnek niski) – czosnek osiągający wysokość około 25 cm, z dwoma lub trzema pięknymi olbrzymimi liśćmi.
- Czosnek białawy (czosnek krzysztofa) – osiąga wysokość około 50 cm, posiada niezwykle duże kwiatostany o średnicy sięgającej nawet 20 cm.
- Czosnek południowy (czosnek złocisty) – osiąga wysokość do 30 cm, a baldachy kwiatostanu mają średnicę około 10 cm.
Do średnich i większych czosnków ozdobnych zaliczają się takie odmiany jak: Czosnek Red Mohican czy Czosnek ozdobny Ambasador. Przy czym czosnki ozdobne to rośliny cebulowe, co wpływa na sposób, a także okres ich sadzenia.
Czosnek ozdobny, kiedy sadzić?
Czosnek ozdobny należy sadzić jesienią. Są to bowiem rośliny mrozoodporne, które wymagają również okresowego przemrożenia. Najbardziej dogodnym terminem sadzenia czosnków jest wrzesień oraz początek października. Czosnki ozdobne kwitną natomiast od maja do sierpnia – wszystko zależy od odmiany czosnku. Sadzi się je do gruntu na głębokość równą 3-4 krotnej wysokości cebulki. W przypadku dużych cebulek należy przy sadzeniu zachować nieco większą odległość.
Czosnek ozdobny uprawa
Uprawa czosnku ozdobnego jest dość prosta. Nie ma on jakichś specjalnych wymagań, chociaż samo stanowisko powinno być na miejscu nasłonecznionym, ewentualnie w lekkim półcieniu. Czosnek ozdobny lubi podłoże przepuszczalne – bez nadmiernej wilgoci. Nie wymaga intensywnego nawożenia, ale można sadzić go w ziemi przemieszanej z obornikiem. W czasie suszy potrzebują jednak nawodnienia. A przekwitłe kwiatostany należy usuwać, aby nie osłabiać cebulki.
Czosnek ozdobny cebule – ważne!
Uprawa czosnków ozdobnych na rabatach jest stosunkowo prosta. Dużo tutaj zależy jednak od jakości samej cebulki. Dlatego przy sadzeniu warto ją obejrzeć, aby zyskać pewność, że jest ona zdrowa. Same czosnki ozdobne to piękne rośliny, które nadają się do dekoracji zarówno ogrodów nowoczesnych, jak i klasycznych czy rustykalnych.