Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jaką pergolę ogrodową wybrać?

15 stycznia 2024 pergola

Każdy ogród, taras czy balkon wspaniale prezentują się w towarzystwie roślin pnących takich jak róże, czy bluszcz. Dla prawidłowego wzrostu tych roślin niezbędne jest to, aby miały warunki do swoich wspinaczek. Na polskim rynku ogromną popularnością użytkowników cieszą się pergole ogrodowe, których szeroki wybór z pewnością uatrakcyjni wygląd Twoich ogrodowych przestrzeni.

Pergola ogrodowa – funkcjonalna konstrukcja do Twojego ogrodu

Pergole tarasowe, pergole ogrodowe lub kratki ogrodowe to trwałe i niezwykle funkcjonalne konstrukcje zapewniające optymalne podparcie dla roślin pnących. Stylowe formy tych ażurowych budowli to praktyczne rozwiązania, dzięki którym łatwiej zapanujesz nad roślinami w swoim ogrodzie, zaoszczędzisz miejsca na balkonie lub stworzysz naturalną ściankę na tarasie. Szeroki asortyment produktów służących jako drabinki dla kwiatów pnących to modele przystosowane zarówno do specyfiki wzrostu danej rośliny jak i wielkości ogrodowych przestrzeni.

Pergole tarasowe z ławką – idealne miejsce do odpoczynku i rekreacji

Szczególnym rodzajem pergoli tarasowej przeznaczonym do ochrony przydomowego tarasu przed słońcem jest ogrodowa budowla składająca się z konstrukcji nośnej oraz zadaszenia. Dach nowoczesnej pergoli tarasowej może być wykonany z drewna, poliwęglanu, akrylu lub poliestru. W klasycznych konstrukcjach pergol tarasowych dach w całości pokryty był różnego rodzaju pnącymi roślinami. Obecnie, prócz zacienienia, pergole tarasowe wykorzystywane są także jako nośnik oświetlenia i element nadający budynkowi wizualnej lekkości. W zależności od modelu pergoli może ona być wolnostojącą lub opierającą się o ścianę budynku konstrukcją, idealnie spełniającą swoją rolę zarówno w prywatnym ogrodzie, działce, a także na terenie hotelowych przestrzeni rekreacyjnych.

Pergola tarasowa jest łatwym sposobem na stworzenie przydomowej, zadaszonej strefy idealnej do wypoczynku. Na polskim rynku czeka na Ciebie wiele różnorodnych konstrukcji – od tradycyjnych modeli po nowoczesne budowle. 
 Ogromną popularnością wśród użytkowników cieszą się stylowe pergole z ławką, dzięki którym możesz cieszyć się pięknem swoim roślin, a jednocześnie wypoczywać w ich doborowym towarzystwie.

Pergole ogrodowe – kratki i łuki różane

Kratki i łuki różane to lekkie konstrukcje, które posiadają wielu swoich zwolenników. Kratki najczęściej wykorzystywane są do organizacji przestrzeni balkonu i tarasu, zaś łuki różane jako tło weselnych uroczystości. Ponadto te lekkie konstrukcje stanowią doskonałe przejście z jednej części ogrodu do drugiej. Jak się okazuje, pergole w formie kratek idealnie nadają się jako przesłona odgradzająca Twoje podwórko przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Dzięki nim zapewnisz sobie prywatność i niczym niezakłócony spokój w ogrodzie.

Dodatkowymi funkcjami kratek i pergol jest możliwość obsadzenia ich dodatkową roślinnością, dzięki zintegrowanymi skrzynkami na kwiaty. W ten sposób możesz stworzyć swoją własną kompozycję kwiatów i roślin, wzbogacając rośliny pnące roślinnością o odmiennym pokroju.

Pergola jako idealny dodatek do Twojego ogrodu dostępna jest zarówno w sprzedaży stacjonarnej jak i internetowej. W zależności od potrzeb możesz ją wykorzystać zarówno do podparcia roślin jak i do utworzenia przegrody w swoim ogrodzie. Jej największą zaletą jest to, że w okresie lata, dzięki porastającym ją roślinom tworzy chłodną mini-oazę, czy doskonałe miejsce do schronienia się przed palącym słońcem.

Lamele w pergoli ogrodowej
Lamele w pergoli ogrodowej

Kratki ogrodowe i drewniane pergole

Do najpopularniejszych konstrukcji wykonanych z drewna należą drewniane pergole ogrodowe nadające ogrodowi ciepłego i stylowego wyglądu. Ze względu na swoją naturalną stylistykę idealnie komponują się w ogrodach klasycznych i nowoczesnych. Konstrukcje pergol często wykonane z litego drewna liściastego stanowią idealną podporę do poprowadzenia bluszczu czy wiciokrzewu. Ponadto, dzięki drewnianej kratce z możliwością częstej konserwacji, pergola przez lata zachowuje swój oryginalny kształt.

Kolejną zaletą drewnianej pergoli jest to, że wyśmienicie sprawdzi się w każdym ogrodzie. W zależności od rodzaju drewna, na jakie się zdecydujesz, może ją także przemalować, by idealnie komponowała się z innymi elementami architektonicznymi znajdującymi się w Twoim ogrodzie jak np. palisadą drewnianą, domkiem na narzędzia, szklarnią. 

Podsumowanie

Pergola ogrodowa może pełnić funkcję parasola ogrodowego – wystarczy przymocować do jej dachu osłonę przeciwsłoneczną, by stworzyć ocienioną i przytulną atmosferę wewnątrz. Łuki różane znalazły swe zastosowanie jako tło weselnych uroczystości. Pary młode chętnie wykorzystują te mniejsze wersje pergoli w celu stworzenia romantycznej scenerii idealnej na zaślubiny. Jeśli chcesz cenisz naturalne konstrukcje rzucające cień lub chcesz oddzielić pewne części ogrodu wówczas z powodzeniem możesz sięgnąć po drewniane pergole, kratki i łuki różane, których stylowe konstrukcje uatrakcyjnią każdą przestrzeń, w której się znajdą.

Więcej niezbędnych informacji na temat pergol ogrodowych znajdziesz na stronie solaro.com.pl

Materiał zewnętrzny

skarpa w ogrodzie

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

pomidor malinowy
skarpa w ogrodzie
Pomysł na prezent dla ogrodnika

Jesteś zainteresowany reklamą?