Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Jakie drzewa posadzić przed domem?
Ogród

Jakie drzewa posadzić przed domem?

W pięknym ogrodzie na pewno nie może zabraknąć drzew. Najczęściej to one stanowią główną wartość całej działki. Są tymi najważniejszymi elementami ozdobnymi, które jako pierwsze zawsze rzucają się w oczy, przyciągają uwagę i decydują w dużej mierze o ostatecznej prezencji posesji. Nie da się ukryć, że spośród wszystkich roślinności to właśnie drzewa charakteryzują się największym rozmiarem. Dlatego też to o nich należałoby pomyśleć jak najwcześniej. A które z ich odmian warto posadzić przed samym domem? Oto kilka najlepszych propozycji!

Zobacz także: https://mojogrodniczy.pl/zywoplot-jako-ogrodzenie/

Jakie drzewa posadzić przed domem?

Jakie drzewa posadzić przed domemNiektórzy mają spore opory przed posadzeniem takich drzew ozdobnych w ogrodzie. Najczęściej boją się o utratę wolnego miejsca. Zdają sobie sprawę z tego, że drzewa mimo wszystko dość szybko się rozrastają. I często nie da się od razu ustalić, jaką powierzchnię w rzeczywistości one zajmą. A potem, gdy następuje okres ich intensywnego wzrostu, roślinności zaczynają obejmować zbyt wiele miejsca. Tworzą zacienioną przestrzeń niemalże na całej działce, ograniczając całkowicie dostęp do promieni słonecznych.

A przecież latem i wiosną każdy chce wypoczywać na swojej działce niemalże tak jak na plaży – leżąc i opalając się, rozgrzewając swoje ciało cudownie palącym słońcem. Aby więc nie stracić tego dostępu do słońca, a jednocześnie nie ograniczać się do wykorzystania wyłącznie maleńkich krzewów, warto pomyśleć o sięgnięciu po drzewka o rozmiarach kompaktowych. Ich odmian jest całe mnóstwo – naprawdę jest w czym wybierać. A niektóre z nich są tak reprezentacyjne, że wręcz zachęcają do posadzenia ich tuż przed samym domem.

Warto posadzić wierzbę

Wśród tych najwspanialszych i jednocześnie w miarę niewielkich drzewek ozdobnych jedno z pierwszych miejsc obejmują wierzby. Polacy są w nich dosłownie zakochani. Dawniej sadzono je niemalże na wszystkich działkach, często wykorzystując je również do zdobienia parków czy posesji otaczających szkoły, przedszkola bądź inne budynki oddane do użytku publicznego. Oczywiście rodzina wierzb łączy w sobie różne odmiany tych drzewek, jednak ta z nich, która sprawdzi się najlepiej przy domkach, to wierzba całolistna, której pełna nazwa brzmi „Hakuro-nishiki”. Jak sama nazwa wskazuje, wyróżniają ją właśnie przepiękne liście.

Ich jasnozielona, niemalże wpadająca w biel barwa fantastycznie rozjaśnia i ożywia ogrody, wprowadzając do nich nutkę subtelności. Plusem tych drzewek jest również to, że rozwijają się one niemalże od początku wiosny do końca jesieni. Praktycznie przez cały rok można cieszyć się ich cudownym wyglądem, który na pewno podniesie wartość niejednej posesji i przede wszystkim zadowoli oko mieszkańców. Przed posadzeniem jakichkolwiek nowych roślinności w ogrodzie, trzeba też ustalić, ile czasu można poświęcić na zajmowanie się swoimi nowymi ozdobami. Bo teoretycznie wierzby nie są jakoś specjalnie wymagające, ale potrzebują odpowiednich warunków glebowych do wzrostu. Jeżeli więc ziemia nie ma zbyt dobrej jakości, taką wierzbę lepiej zastąpić chociażby brzozą brodawkowatą. To prawdziwy ewenement wśród roślin, gdyż ten typ drzew potrafi rozwijać się niemalże we wszystkich warunkach.