Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia
Ogród

Jakie drzewka wzdłuż ogrodzenia posadzić?

Istnieją różne sposoby na osłonięcie własnej działki od wzroku sąsiadów oraz przechodniów. Ciekawym rozwiązaniem są na pewno nasadzenia wzdłuż ogrodzenia.

Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia najlepiej posadzić?

Wiele osób zastanawia się, jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia najlepiej posadzić. Zielona ściana roślin nie tylko pomaga oddzielić się od sąsiadów, ale również wzmacnia znacząco płot. Warto zwrócić uwagę na fakt, że projekt ogrodu może występować w różnych formach, dlatego każdy bez większych problemów może dopasować rośliny do swoich preferencji. Nasadzenia po obu stronach opłaca się zrobić w miejscach, gdzie ogrodzenie graniczy bezpośrednio z ulicą. W tym artykule postaramy się wyjaśnić jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia warto posadzić.

Gęste drzewa stanowią przede wszystkim doskonałą barierę akustyczną, ponieważ zabezpieczają nas przed hałasem torów kolejowych lub ulicy. Możemy w ten sposób zapewnić sobie więcej spokoju, ponieważ rośliny niezwykle skutecznie tłumią dźwięki. To, jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia posadzić, zależy też w dużej mierze od lokalizacji działki. Wysokie nasadzenia mogą skutecznie zastopować zimne podmuchy wiatru, czyli stanowią naturalną barierę termiczną. Drzewka wzdłuż ogrodzenia mogą również pełnić funkcję antywłamaniową, ponieważ na pewno ciężej jest się dostać na taką działkę, niż na nieruchomość ogrodzoną zwykłą siatką lub płotem. Niezwykle dużą popularnością cieszy się w ostatnich latach sadzenie żywotników, czyli tui. Bardzo szybko się rozrastają i są do tego gęste. Takie nasadzenia wzdłuż ogrodzenia mogą czasami nie wyglądać naturalnie, dlatego lepiej się dwa razy zastanowić. Tuje nie są niestety tak dzikie jak inne rośliny.

Wybór drzew do ogrodzenia

Wiele osób decyduje się także na świerki, jałowce oraz cisy. Drzewa iglaste są przede wszystkim bardzo wytrzymałe oraz odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Lepiej trochę wcześniej pomyśleć, jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia będą pasować do naszego ogrodu. Zarówno jałowce, jak i świerki prezentują się doskonale, a do tego bardzo dobrze znoszą formowanie. Dzięki temu można nadać ogrodzeniu taki wygląd, o jakim zawsze marzyliśmy. Iglaki są oczywiście dobrym pomysłem, ale istnieją również inne, warte uwagi drzewa. W takiej sytuacji trzeba się jednak pogodzić z faktem, że w sezonie zimowym żywopłot nie będzie osłaniał działki. Nie powinien to być duży problem, ponieważ zimą spędzamy i tak raczej mało czasu na dworze. Z drzew liściastych można polecić takie odmiany jak: klon, grab, surmia oraz buk. Ciekawą metodą jest również łączenie drzew iglastych z liściastymi. Teraz już powinieneś wiedzieć, jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia można zasadzić.