Dekoracja ogrodu może mieć bardzo zróżnicowaną formę. Najczęściej jednak wykorzystuje się do tego celu specjalne kruszywa dekoracyjne. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena i możliwość równomiernego wypełnienia dekorowanej przestrzeni. Jakie kruszywa może wybrać ogrodnik do dekoracji swego ogrodu?
Rodzaje kruszyw — ich pochodzenie i właściwości
Dostępne na rynku kruszywa mają różne właściwości, kolory, a przez to i funkcje. Nadszedł czas, by poznać najpopularniejsze z nich.
- Kruszywo dolomitowe — pochodzi ze skały osadowej, a w jego skład wchodzi wyłącznie mieszanina magnezu i węglanu wapnia. Dolomit wyróżnia się delikatnymi, wręcz subtelnymi odcieniami, przy czym może on mieć barwę białą, miodową i miedzianą. Kruszywo te stosuje się m.in. na klombach i rabatach. Sprawdza się ono np. w miastach, gdyż ze względu na swe właściwości jest często wybieranym materiałem dekoracyjnym.
- Granit — to magmowa skała głębinowa o bardzo dużej twardości. Jego ciemna, głęboka doskonale prezentuje się niezwykle estetycznie. Kruszywo granitowe sypie się we wszystkich miejscach, które są narażone na silne oddziaływanie mechaniczne, to jest w alejkach i naokoło budynków.
- Kruszywo bazaltowe — to czarna, drobnoziarnista skała, która jest dość rzadko spotykana w ogrodzie. Wynika to z faktu, że zwykle stosuje się ją jako podłoże, a także jako… wyściółkę dla roślin w akwarium. Dzięki niemu nawierzchnia jest stabilna, a rośliny wypuszczają mocne, uporządkowane korzenie.
- Serpentynit — to dość mało znana w Polsce skała metamorficzna. Wykonane z niej kruszywa ogrodowe charakteryzują się delikatną, zieloną barwą, która ładnie komponuje się z zielenią i kwiatami. Serpentynit sprawdzi się też jako materiał do wyłożenia oczek i kaskad wodnych. Wynika to z faktu, że w kontakcie z wodą nabiera on zupełnie innych barw.
- Czarne kruszywo kryształowe — to materiał wyróżniający się głęboką, czarną barwą. Jego cechą szczególną jest charakterystyczny blask, który emituje ono wówczas, gdy pada na nie światło. Warto nim wypełnić wszystkie eksponowane miejsca, które nie są pokryte roślinnością.
- Keramzyt — to kruszywo powstałe z gliny iglastej. Jego zaletą jest odporność na działanie wilgoci i materii organicznej (np. grzybów). Można go wykorzystać m.in. do wykonania drenażu, a także jako materiał spulchniający. Keramzyt zabezpiecza też rośliny przed infekcjami, chroniąc w ten sposób ich system korzenny.
Specjalistyczne kruszywo ogrodowe do dekoracji to ważny krok w kierunku zaprojektowania pięknie prezentującej się aranżacji ogrodowej.