Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Kiedy sadzić por do gruntu i jak go pielęgnować?
Ogród

Kiedy sadzić por do gruntu i jak go pielęgnować?

Każdy miłośnik własnoręcznie uprawianych warzyw i ziół marzy o tym, aby na swoim przydomowym ogródku wyhodować por. Jest to jedno z najbardziej popularnych warzyw, które uprawia się przede wszystkim ze względu na swoje walory smakowe oraz zdrowotne. Aby jednak hodowla była efektywna, trzeba wiedzieć, w jakim okresie sadzić por oraz jak go prawidłowo pielęgnować. Poniżej znajdą Państwo kilka praktycznych porad na ten temat.

Zobacz też: Kiedy sadzić pomidory do gruntu i czego unikać?

Okres sadzenia pora

Konkretny czas sadzenia pora zależy przede wszystkim od odmiany, jaką chcemy uprawiać. Zasadniczo por można sadzić od wczesnej wiosny do wczesnego lata, jednak zaleca się robić to na przełomie kwietnia i maja. Decydując się na sadzenie pora w tym terminie, mamy gwarancję, że roślina zdąży dobrze ukorzenić się i wzrosnąć przed nadejściem chłodniejszych dni.

Pamiętajmy, że skoro por jest rośliną dwuletnią, do pełnej dojrzałości dochodzi dopiero w drugim roku uprawy, a więc podeszukując się wczesnego sadzenia, powinniśmy liczyć się z koniecznością zabezpieczenia naszych roślin przed zimowymi przymrozkami.

Przygotowanie gruntu pod por

Pora wystarczy gleba żyzna, próchnicza z neutralnym odczynem pH. Aby osiągnąć optymalne warunki do wzrostu tej rośliny, powinniśmy przygotować teren do sadzenia już jesienią. Polecamy wtedy przekopać glebę, zadbać o jej prawidłowe nawodnienie i oczywiście zasilić ją odpowiednimi nawozami.

W przypadku porów bardzo ważne jest również przygotowanie specjalnych dołków, w które będzie się sadzić nasze rośliny. Niezbędne będzie wydrążenie dołków o głębokości od 15 do 20 cm, z odstępami wynoszącymi około 30 cm. W każdym tak przygotowanym dołku umieszczamy jedną rozsadę.

Najlepsze praktyki w pielęgnacji pora

Pielęgnacja pora nie jest skomplikowana, ale wymaga regularności. Głównym zadaniem jest zadbanie o odpowiednie nawadnianie – roślina ta dobrze rośnie w warunkach, kiedy gleba jest stale wilgotna. Dlatego warto przeprowadzać regularne podlewanie, szczególnie w okresach suszy.

Nie możemy zapomnieć również o regularnym przekopywaniu gleby oraz usuwaniu chwastów. Właściwe przekopywanie gleby pozwoli nam na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności, a także na dostarczanie porom niezbędnej ilości tlenu.

Gruntolubne por ma również specyficzne wymagania co do zasolenia. Nawożenie przeprowadzamy 2-3 razy w sezonie, stosując do tego celu nawozy wieloskładnikowe. Pora potrzebują dużych ilości azotu, fosforu oraz potasu, więc dobór odpowiedniego nawozu jest kluczowy dla prawidłowego wzrostu tej rośliny.

Aby uzyskać mocno wybielone łodygi pora, stosuje się tak zwaną metodę szczypiorniową. Polega ona na tym, aby podczas wzrostu rośliny stopniowo dosypywać do dołków ziemi, co powoduje, że łodyga pora, zasłonięta od słońca, pozostaje biała.

Zastosowanie wyżej wymienionych porad pozwoli na uprawę zdrowego i smacznego pora, którym będziemy mogli się cieszyć przez cały sezon. Warto zatem nie zapominać o tym, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie gruntu, wybór odpowiednich odmian i odpowiednia pielęgnacja naszych roślin.

Sprawdź także: Jak głęboko sadzić tulipany i jakich błędów unikać?

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!