Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Meble ogrodowe – czym kierować się przy zakupie najlepszych elementów?

19 maja 2020

Posiadanie własnego ogrodu to zdecydowanie duży plus. Działka, nawet niewielkich rozmiarów, pozwala nam zrelaksować się po ciężkim i stresującym tygodniu. Nie musimy nigdzie wyjeżdżać, wystarczy, że wyjdziemy do ogrodu. Jeśli spędzamy dużo czas na świeżym powietrzu, warto zainwestować w porządne meble ogrodowe. Czym kierować się przy wyborze najlepszych produktów? Oto krótki poradnik.

  1. Meble ogrodowe – z jakiego materiału?
  2. Zestaw mebli ogrodowych czy pojedyncze sztuki?’
  3. Funkcjonalność mebli ogrodowych – na co zwrócić uwagę?
  4. Z jakich elementów skomponować swój zestaw mebli ogrodowych: krzesła ogrodowa, stoliki ogrodowa, sofa ogrodowa, a może wygodna leżanka ogrodowa?

Meble ogrodowe – z jakiego materiału?

Meble do ogrodu powinny być wytrzymałe i odporne na działanie zmieniających się warunków atmosferycznych. Sofa ogrodowa, stół i krzesła – te wszystkie elementy powinny być wykonane z materiału, który wytrzyma duże nasłonecznienie, deszcz, wiatr, a w skrajnych przypadkach nawet grad. Przyjrzymy się zatem materiałom, z których wykonywane są meble ogrodowe. Do najpopularniejszych materiałów należy między innymi drewno. Drewniana leżanka  ogrodowa bądź krzesła to idealny wybór dla osób, które cenią sobie naturalność. Aby materiał ten długo służył, meble muszą zostać w odpowiedni sposób zaimpregnowane. Konserwacja polega na malowaniu mebli odpowiednimi farbami z impregnatem. Proces renowacji trzeba co jakiś czas powtarzać, ponieważ każdy lakier pod wpływem zmiennych warunków pogodowych zaczyna się złuszczać. Drewniane meble ogrodowe pod żadnym pozorem nie mogą zostać na zewnątrz po zakończeniu letniego sezonu. Na okres jesienno-zimowy meble muszą zostać schowane do suchego pomieszczenia. W przeciwnym wypadku trzeba za rok będzie czekał nas zakup kolejnego zestawu ogrodowego. 

meble ogrodowe

Kolejnym naturalnym materiałem jest rattan powstający z palm. Meble rattanowe mają postać plecionki i idealnie pasują do ogrodu urządzonego w stylu rustykalnym. Dużą zaletą rattanowych krzeseł, sofy czy stołu jest ich waga. Meble rattanowe są lekkie, dlatego można je z łatwością przenosić. Niestety pod wpływem słońca dość szybko blanką. Tak samo jak w przypadku drewna, także rattan nie może zostać na zimę w ogrodzie, ponieważ bardzo szybko ulegnie zniszczeniu. 

Coraz bardziej popularne stają się metalowe meble ogrodowe. Materiał ten jest bardzo wytrzymały i solidny. Takie też są meble metalowe. Z drugiej strony metalowe meble do ogrodu są bardzo ciężkie. Metal bardzo szybko nagrzewa się pod wpływem wysokich temperatur, dlatego siedziska powinny być dodatkowo zabezpieczone na przykład poduszkami. Inaczej ciężko będzie usiąść na metalowym krześle, ponieważ zwyczajnie się poparzymy. 

Zestaw mebli ogrodowych czy pojedyncze sztuki?

Kolejną kwestią, nad którą musimy się zastanowić przy wyborze mebli ogrodowych, jest zakup całego zestawu bądź pojedynczych sztuk. Cały zestaw na pewno sprawdzi się w przypadku dużych ogrodów. Jeśli mamy wystarczająco miejsca oraz dużą rodzinę, to warto kupić komplet. W przypadku mniejszych powierzchni wystarczy nam kilka krzeseł i stół. Równie ważne jest przechowywanie mebli ogrodowych. Jeżeli nie mamy odpowiedniego i na tyle dużego miejsca, żeby przechować cały zestaw mebli ogrodowych, to lepiej zdecydować się na kilka sztuk krzeseł. 

Funkcjonalność mebli ogrodowych – na co zwrócić uwagę?

Meble ogrodowe mają być nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Krzesła ogrodowe bądź leżanka muszą być przede wszystkim wygodne. Siedziska powinny być wyprofilowane tak, aby odpowiadały naturalnej krzywiźnie kręgosłupa. Niewygodny zestaw mebli ogrodowych nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji. Z funkcjonalnością wiąże się także już opisana wyżej kwestia. A mianowicie, z czego wykonane zostały meble.

meble ogrodowe

Zbyt ciężkie i niestabilne krzesła trudno jest przestawiać. Meble ogrodowe raczej  nie stoją cały czas w jednym miejscu. Zmieniamy ich położenie, gdy zapraszamy więcej gości lub gdy szykujemy grilla w ogrodzie. Warto także sprawdzić, jakie funkcje mają poszczególne sztuki. Rozsuwane stoły ogrodowe to idealny wybór dla dużych rodzin. Rozkładane krzesła z podnóżkami to rozwiązanie dla osób, które lubią poleżeć na słońcu. Meble ogrodowe wykonane z kiepskiego materiału na pewno nie będą funkcjonalne, ponieważ szybko się zniszczą. Sprawdźmy także, sposób czyszczenia konkretnej powierzchni. 

Z jakich elementów skomponować swój zestaw mebli ogrodowych: krzesła ogrodowa, stoliki ogrodowa, sofa ogrodowa, a może wygodna leżanka ogrodowa?

Kompletując własny zestaw mebli ogrodowych, zastanówmy się, jaką formę wypoczynku najbardziej lubimy. Jeśli preferujemy wylegiwać się i zażywać kąpieli słonecznych, to strzałem w dziesiątkę będzie zakup leżanki ogrodowej. Sofa ogrodowa sprawdzi się przy dużych rodzinach. Można także kupić pojedyncze krzesła. Na początku dwa, a później powoli rozbudowywać swój zestaw, jeśli zajdzie taka potrzeba. Oczywiście najważniejszym elementem jest duży stół ogrodowy, przy którym zjemy obiad, wypijemy koktajl bądź zorganizujemy grilla dla rodziny i przyjaciół. 

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?