Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Najciekawsze sposoby na oddzielenie trawnika od rabat kwiatowych

5 czerwca 2019 jak oddzielić trawnik od rabaty

Urządzenie przydomowego ogródka to dla wielu pań domu ogromny wysiłek, ale też wielka satysfakcja. Bardzo ważne jest, aby zaplanować rozmieszczenie poszczególnych sekcji ogródka – rabat i trawnika, a następnie oddzielenie ich obydwu od siebie. Dzięki temu uzyska się bardzo ciekawy efekt dekoracyjny ogrodu. Jak oddzielić trawnik od rabaty kwiatowej?

Po co oddzielać?

Estetyczny, dobrze utrzymany ogródek to taki, w którym widać plan i działanie człowieka. Inaczej mówiąc – należy go sobie zaprojektować i wykonać zgodnie z planem, żeby dobrze się prezentował. Rabaty kwiatowe to miejsce bardzo ważne w ogródku – w końcu wiele pań domu marzy o domku z ogródkiem tylko po to, by tam sadzić i pielęgnować ukochane gatunki kwiatów. Z drugiej jednak strony, trawnik też jest ważną sekcją – to na nim wypoczywamy, gramy w gry, urządzamy piknik. Taki podział ma przede wszystkim funkcję praktyczną – uniemożliwia najeżdżanie kosiarką na kwiaty. Ułatwia pielenie ogródka – na rabacie widać jak na dłoni, co jest chwastem, a co nie, natomiast do trawnika można użyć oprysków chemicznych. Poza tym takie oddzielenie spełnia też funkcję dekoracyjną, jeśli wybierze się ciekawy materiał.

Materiały do oddzielania rabat od trawnika

Najpopularniejszym materiałem do rozdziału są oczywiście duże kamienie dekoracyjne. W przypadku niektórych roślin sadzonych na rabatach zalecane jest obsypywanie podłoża korą. W tej sytuacji korzystnym rozgranicznikiem wydają się być drewniane kołki. Są one dość wysokie i uniemożliwiają przemieszczanie się kory poza rabatę. Poza tym dobrze korespondują z rozrzuconymi kawałkami kory. Rabaty można też oddzielić za pomocą kostki brukowej, która pozostała po położeniu podjazdu. Ciekawym sposobem na oddzielenie jest też zastosowanie drobnych, jasnych kamieni dekoracyjnych, usypanych równo po linii.

Zobacz także: Podpowiadamy jak zaprojektować ogród

W tym celu należy jednak oddzielić rabaty od trawnika listwami plastikowymi, dzięki którym kamyczki nie będą się przemieszczały poza swój rejon. Możemy także zafundować sobie „krawężnik” w postaci betonowego obrzeża. To bardzo nowoczesny i minimalistyczny sposób na widoczne rozgraniczenie obu stref. Drewniane kołki wbijane bezpośrednio w ziemię, jeden przy drugim, to obecnie jeden z najłatwiej dostępnych, łatwy w instalacji sposobów na oddzielenie rabaty kwiatowej od trawnika. Kostka granitowa foremna lub duże, nieforemne głazy także mają swój urok. Kwestią ogrodnika pozostaje już tylko zdobycie i przytransportowanie takich ciężkich elementów.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?