Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

najpiękniejsze krzewy do ogrodu
Ogród

Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – popularne gatunki

Krzewy są niezbędne w ogrodzie. Będą idealnym uzupełnieniem roślin w pobliżu ogrodzenia, ale również tuż przy altance czy na tarasie. Jak wybrać najpiękniejsze krzewy do ogrodu?

Bez lilak

Fioletowe, różowe, niebieskie czy białe kwiaty, z których składa się kwiatostan bzów to już klasyka roślin ogrodowych. Nie ma się czemu dziwić bez jest łatwy w hodowli, a jednocześnie bardzo dekoracyjny. Ich kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale również zachwycają zapachem, który czuć w całym ogrodzie.

Bez nie ma specjalnych wymagań glebowych. Poradzi sobie w większości rodzajów ziemi. Warto jednak pamiętać, że kwitnie najpiękniej, gdy znajduje się w miejscu słonecznym. Ważne jest również, by w pobliżu bzu nie sadzić innych roślin. Nie należy również sadzić go blisko płotu lub zabudowań, gdyż jego korzenie są bardzo ekspansywne.

Zobacz także: Proste i efektowne ozdoby do ogrodu wykonane samemu

Budleja Dawida

Wybierając najpiękniejsze krzewy do ogrodu nie można zapomnieć o Budlejach Dawida, które potocznie nazywane są „motylim krzewem”. Ich kwiaty, które można spotkać w wielu odmianach kolorystycznych, przyciągają owady, a przede wszystkim właśnie motyle.

Białe, różowe, fioletowe budleje to najpiękniejsze krzewy do ogrodu, które wyglądają niesamowicie, gdy tuż nad nimi krąży mnóstwo motyli. Krzew będzie tak wyglądał od lipca aż do października. Trzeba jednak pamiętać, że kwiaty pojawia się wyłącznie na pędach jednorocznych, więc na jesieni należy przyciąć roślinę do 20 -30 cm.

Motyli krzew jest rośliną, która osiąga 2-3 metry wysokości więc idealnie nadaje się do obsadzenia płotów i ogrodzeń. Świetnie radzą sobie w słońcu i nie mają specjalnych wymagań glebowych.

Pigwowiec japoński

Czerwone, różowo-czerwone lub pomarańczowe kwiaty pigwowca japońskiego można zobaczyć już w marcu, nim pojawią się na roślinie liście.

Pigwowiec jest łatwy w uprawie. Nie lubi wyłącznie ziemi zasadowej. Jest mrozoodporny. Trzeba również pamiętać, że ma ostre kolce, które chronią roślinę przed zwierzętami. Sadząc pigwowiec trzeba pamiętać, że jego korzenie są bardzo długie i mocne. Nie należy sadzić go w pobliżu ogrodzenia, gdyż korzenie rozsadzą płot.

Pigwowce japońskie to najpiękniejsze krzewy do ogrodu, które mają również bardzo cenne dla nas owoce. Pigwa dojrzewa pod koniec września lub na początku października. Na żółtych owocach pojawiają się wtedy ciemne plamy. Owoce pigwowca są pokarmem dla ptaków, ale również świetnie nadają się na dżemy oraz do herbaty. Jest to bogate źródło witaminy C.

Wybierając najpiękniejsze krzewy do ogrodu warto również pamiętać o iglakach, które są ozdobą działki w zimowych miesiącach, gdy liściaste rośliny tracą swój urok. Cis, jałowiec łuskowaty „Blue Star” czy jodła koreańska to urocze uzupełnienie ogrodu.

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!