Nawożenie trawnika to czynność, której nie warto bagatelizować, ponieważ trawa do prawidłowego krzewienia i wzrostu potrzebuje wielu różnych składników pokarmowych. Jakich? Jakie zasady obowiązują przy nawożeniu trawnika? Odpowiadamy.
Nawożenie trawnika – jakich składników pokarmowych potrzebuje trawa?
Jak wspomniano we wstępie trawa do prawidłowego krzewienia oraz wzrostu potrzebuje wielu różnych składników pokarmowych. Ich dostarczanie przekłada się zatem zarówno na kondycję, jak i wygląd trawnika. Najistotniejszy w tym przypadku jest:
- azot – podstawowy materiał budulcowy komórek, który jest odpowiedzialny za rozwój całej rośliny;
- fosfor – wpływa na rozwój systemu korzeniowego trawy;
- potas – odpowiada za gospodarkę wodną rośliny, a co za tym idzie sprzyja krzewieniu;
- magnez – jest niezbędny w procesie fotosyntezy;
- wapń – reguluje pH gleby, a co za tym idzie ogranicza ryzyko rozrastania się mchu w trawniku.
Jakich zasad należy przestrzegać przy nawożeniu trawnika?
Nawożenie trawnika to prosta czynność, jednak jej skuteczność uzależniona jest od przestrzegania kilku istotnych zasad. W związku z tym obowiązkowo należy pamiętać o tym, by przed nawożeniem skosić trawę oraz wygrabić z niej wszelkie pozostałe resztki organiczne. W przypadku pierwszego wiosennego nawożenia dobrym rozwiązaniem może być przeprowadzenie wcześniejszej wertykulacji oraz aeracji, czyli zabiegów pielęgnacyjnych dla trawnika. Przechodząc do samego procesu nawożenia trawy należy robić to równomiernie, co sprawi, że cały trawnik otrzyma taką samą ilość składników pokarmowych. W związku z tym nawożenie można wykonać ręcznie, jednak dla większej efektywności i wydajności zaleca się użycie siewnika. Istotne jest także to, by obowiązkowo przestrzegać zaleceń producenta nawozu zarówno w zakresie stosowanych dawek, jak i warunków, w których może zostać przeprowadzone nawożenie. Z reguły powinien to być niezbyt ciepły, pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Ważne jest również to, by nawozy do trawnika kupować wyłącznie w sprawdzonych miejsca, co zagwarantuje nie tylko ich oryginalność, ale również prawidłowe przechowywanie produktów. Przykładem może być sklep internetowy dlaroslin.pl, który zapewnia szeroki wybór asortymentu, atrakcyjne ceny oraz błyskawiczną wysyłkę.
Agromaster 24-5-10 – zalecany nawóz do trawy
W przypadku trawników stosować można zarówno tradycyjne nawozy, jak i nawozy wolno uwalniające, których zaletą jest stopniowe uwalnianie składników pokarmowych. W efekcie nawóz działa przez długi czas, a proces nawożenia może być wykonywany znacznie rzadziej. Przykładem takiego preparatu może być Agromaster 25-5-10, czyli długodziałający nawóz wieloskładnikowy do trawy z wolno uwalniającym się azotem. Jest on niezwykle efektywny w działaniu, dzięki czemu może dostarczać trawie odpowiednich składników odżywczych nawet przez cały sezon. W efekcie stymuluje rośliny do szybkie wzrostu, zapewniając im tym samym odpowiednie warunki glebowe.
Podsumowując należy stwierdzić, że w przypadku nawożenia trawnika istotny jest nie tylko dobór odpowiedniego nawozu, ale również przestrzeganie zasad, dzięki którym czynność ta będzie efektywna. W rezultacie trawnik będzie piękny i odpowiednio odżywiony.