Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Obrzeża ogrodowe – dlaczego warto je stosować?

20 kwietnia 2022 Obrzeża ogrodowe

Urządzając ogród, warto zaplanować wcześniej styl w jakim będzie urządzany, miejsca gdzie będą rosły kwiaty, krzewy i drzewa. Obrzeża ogrodowe umożliwiają oddzielenie rozmaitych elementów ogrodu, są na tyle uniwersalne, że mogą być stosowane w różnych stylizacjach. Dzięki nim przestrzeń ogrodu jest harmonijna i estetyczna.

Obrzeża ogrodowe – kiedy się przydają?

Obrzeża ogrodowe są również nazywane trawnikowymi, ich główną funkcją jest wyodrębnienie i podział przestrzeni ogrodu na różne skupiska z roślinnością. Dzięki nim można podkreślić rabaty z kwiatami albo wyznaczyć alejki. Wyglądem przypominają krawężnik, który oddziela zróżnicowane strefy w ogrodzie i wprowadza ład. Mają duży wpływ na utrzymanie porządku, zapobiegają rozrastaniu się chwastów i rozsypywaniu drobnych kamieni ze ścieżki i czarnej ziemi z rabat na trawnik. W ogrodach urządzanych w nowoczesnej albo minimalistycznej aranżacji dobrze prezentują się obrzeża ogrodowe wykonane z elementów metalowych i tworzyw sztucznych. Dostępność różnych form i wymiarów obrzeży ogrodowych sprawia, że mogą być one stosowane zarówno w dużych ogrodach, jak i na mniejszych przestrzeniach zieleni, np. na terenie osiedli mieszkaniowych. Odpowiednio zainstalowane obrzeża ogrodowe zapobiegają także różnym nasadzeniom roślin w niekontrolowanych miejscach, co pozytywnie wpływa na utrzymanie zaplanowanej aranżacji.

Obrzeża ogrodowe plastikowe – właściwości

Obrzeża ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych składają się z cienkich elementów, są mało widoczne i dlatego nie zaburzają zaprojektowanej stylizacji ogrodu. Montaż takich elementów jest prosty, można je docinać i dopasowywać do różnych kształtów rabat ogrodowych. Dzięki temu, że są elastyczne, można je także wyginać w łuki i tworzyć nawet skomplikowane formy. Aby położyć takie obrzeża nie trzeba przekopywać trawnika czy wykopywać głębokich otworów, wystarczy wbić niewielkie kotwy w specjalne otwory znajdujące się w podstawie. Bardzo dobrze stabilizują rabaty ogrodowe, można mieć pewność, że podłoże się nie przesunie. Dzięki zastosowaniu surowców pochodzących z recyklingu do produkcji obrzeży ogrodowych można wykorzystywać produkty przyjazne dla środowiska i zmniejszyć ilość wytwarzanych śmieci. Obrzeża tego typu nie są kosztowne, są odporne na różne warunki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji. Szerokość ich podstawy jest podobna, mają jedynie różną wysokość, dzięki temu można je łączyć w zależności od zapotrzebowania, nawet kiedy mają odmienną wysokość. Najlepszym rozwiązaniem jest układanie obrzeży ogrodowych według wcześniej wykonanego projektu.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?