Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Ozonowanie klimatyzacji – dobre dla naszego zdrowia i trwałości instalacji klimatyzacyjnej

29 czerwca 2021

Ozonowanie klimatyzacji można przeprowadzać nie tylko w domu czy biurze, lecz także w budynkach przemysłowych, a nawet w samochodzie. Celem tej operacji jest przede wszystkim usunięcie z instalacji klimatyzacyjnej szkodliwych organizmów, głównie pleśni. Niekiedy ozonuje się klimatyzację także w celu jej dezodoryzacji.

Ozonowanie klimatyzacji samochodowej

Ozonowanie klimatyzacji w samochodzie służy w głównej mierze do jej odgrzybienia. Oczywiście ozon skutecznie eliminuje nie tylko pleśń, lecz także alergeny, roztocza, bakterie czy wirusy. Poza tym pozwala pozbyć się zapachu papierosów, stęchlizny, smaru, benzyny, płynów eksploatacyjnych czy jakichkolwiek innych niechcianych woni z samochodu.

Dezynfekujące właściwości ozonu nie są jednak jedyną zaletą tej metody oczyszczania instalacji klimatyzacyjnej. Ozonowanie jest przede wszystkim bardzo skuteczne – wystarczy jedna sesja, aby wszystkie szkodliwe mikroorganizmy zostały wyeliminowane. Oznacza to w praktyce, że samochód może być gotowy do ponownego użytku tuż po zakończeniu całej operacji. Co więcej, jeżeli ozonowanie zostanie prawidłowo przeprowadzone, wówczas nie istnieje w zasadzie żadne ryzyko uszkodzenia przewodów klimatyzacyjnych lub jakichkolwiek innych elementów wyposażenia samochodu. Warto bliżej przyjrzeć się tej kwestii.

Ozon jest bardzo silnym utleniaczem. Nieumiejętnie rozpylany, może doprowadzić do uszkodzenia niektórych podzespołów elektronicznych lub gumowych uszczelek. Jego odpowiednie stężenie w instalacji klimatyzacyjnej oraz we wnętrzu samochodu jest kluczowe dla powodzenia całej operacji – po prostu nie może go być za dużo. Także dlatego, że jego nadmiar może działać drażniąco na błony śluzowe dróg oddechowych.

Jeżeli jednak ozonowanie klimatyzacji samochodowej zostało prawidłowo przeprowadzone, wówczas ani nam, ani naszemu samochodowi nie grozi żadne niebezpieczeństwo. W temperaturze pokojowej ozon rozpada się do postaci czystego tlenu w czasie od 20 do 30 minut. Oznacza to, że po zakończeniu całej operacji wystarczy po prostu dobrze wywietrzyć samochód.

Szybkość i skuteczność ozonowania jako metody dezynfekcji oraz dezodoryzacji samochodu ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Otóż jest to operacja, którą można wykonywać w zasadzie nawet co tydzień. Szczególnie warto o niej pamiętać w przypadku tych pojazdów, którymi często przewozi się pasażerów. Nie ma znaczenia, czy mówimy o busach, taksówkach, limuzynach czy tzw. autobusach imprezowych – ozonowanie może być koniecznością w każdym z tych pojazdów. Także w celu usunięcia nieprzyjemnych zapachów pozostawionych przez mało kulturalnych pasażerów.

Nie zapominajmy również o najważniejszej kwestii. Regularne ozonowanie klimatyzacji jest po prostu dobre dla naszego zdrowia. Brak światła, niska temperatura i obecność wilgoci to idealne warunki do namnażania się bakterii czy grzybów. A takie właśnie warunki występują w instalacji klimatyzacyjnej. Uruchamiając klimatyzację, która nie jest oczyszczona, narażamy siebie i pozostałych pasażerów na obecność tych szkodliwych mikroorganizmów.

Ozonowanie klimatyzacji warto zlecić firmie, która ma doświadczenie w walce z różnego rodzaju zagrożeniami biologicznymi. Dogłębna znajomość wszystkich ewentualnych niebezpieczeństw, jakie towarzyszą nieprzemyślanemu korzystaniu z ozonu, także jest bardzo wskazana.

Taką firmą jest PSG Polska – jeden z liderów branży ozonowania.

skarpa w ogrodzie

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

samozamykacze do drzwi
dom dwurodzinny
Bezpieczne place zabaw dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?