Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Planujesz zakup basenu do ogrodu? Sprawdź na co zwrócić uwagę przed zakupem basenu

19 maja 2020

Coraz cieplejesze lata z temperaturami rodem z południowej Europy zachęcają do zakupu ogrodowego basenu. Już nawet za kilkaset złotych można zapewnić sobie relaks i ochłodę w letnie dni, bez konieczności dalszego wyjazdu. Ale jaki basen wybrać? Na rynku znajdziemy najróżniejsze opcje. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przed dokonaniem zakupu. 

  1. Basen rozporowy czy stelażowy?
  2. Basen rozporowy wady i zalety
  3. Basen stelażowy wady i zalety
  4. Basen ogrodowy dla dorosłych czy dla dzieci
  5. Co musisz jeszcze uwzględnić decydując się na basen ogrodowy

Basen rozporowy czy stelażowy?

Basen rozporowy jest znacznie łątwiejszy w montażu. Wystarczy rozłożyć go na płaskiej powierzchni i rozpocząć napełnianie zbiornika. Kiedy wody zacznie przybierać, ścianki basenu ustawią się w pionowej pozycji, którą będzie utrzymywać napierająca na nie woda. Tego typu basen nie potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/relaks-w-ogrodzie/baseny-i-akcesoria.html

Z drugiej strony, montaż basenu stelażowego wymaga nieco więcej czasu. Aby go ustawić, należy połączyć ze sobą elementy, które następnie będą stanowić podstawę zbiornika. Do basenu dołączona jest instrukcja, a do składania stelażu na ogół nie potrzeba dodatkowych narzędzi. 

basen

Na korzyść basenu rozporowego przemawia łatwość i szybkość rozkładania. Jest też częściej wybierany przez rodziców, ze względu na swój dmuchany kołnież, który jest bezpieczniejszy dla dzieci. Basen stelażowy natomiast, cieszy się opinią stabilniejszej konstrukcji.

Basen rozporowy wady i zalety

Jak już wspomnieliśmy, zdecydowaną zaletą basenu rozporowego jest łatwość składania i rozkładania oraz to, że jest on przyjazny dzieciom. Niektórzy wskazują także jego design, twierdząc, że jest o wiele bardziej estetyczny i przyjemny dla oka, niż ma to miejsce w przypadku basenu stelażowego. Do wad basenu rozporowego z pewnością zaliczymy możliwość uszkodzenia dmuchanego kołnierza. 

Basen stelażowy wady i zalety

Konstrukcja stelażowa basenu działa na jego plus. Dzięki niej idealnie sprawdza się jako basen ogrodowy dla dorosłych i dzieci. Konstrukcja podtrzymująca sprawia, że basen jest o wiele stabilniejszy, niż dmuchane wersje. Nie łatwo go też przewrócić. Łatwiejsze jest też wchodzenie i wychodzenie do basenu. Stelaż umożliwia zamontowanie dodatkowej drabinki. Co więcej, mocny stelaż umożliwia zbudowanie zbiornika o różnych kształtach i wymiarach, a trwała konstrukcja wytrzymuje duży napór wody, długie zabawy i gwałtowne ruchy pływających. 

Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania, jest to przede wszystkim wspomniany wcześniej czas, który musimy poświęcić na montaż basenu, a także jego koszt. Ten w porównaniu do basenów rozporowych czy dmuchanych jest nieco wyższy.

Basen ogrodowy dla dorosłych czy dla dzieci

Basen ogrodowy dla dzieci powinien spełniać wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa. Ponadto, miejsce przeznaczone na instalacje basenu powinno być odpowiednio przygotowane, tak, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń basenu i amortyzować ewentualne upadki. Jeżeli myślimy o basenie wyłącznie dla dzieci, z pewnością sprawdzą się mniejsze zbiorniki rozporowe i dmuchane, z których najmłodsi będą korzystać będąc pod opieką rodziców. 

Jeżeli zaś, zastanawiamy się jaki basen do ogrodu nada się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci warto wziąć pod uwagę potrzeby domowników, wiek i wzrost dzieci i w ten sposób dostosować najistotniejsze parametry zbiornika. W tym przypadku najodpowiedniejszy wydaje się być basen stelażowy, który jest odporny na szalone zabawy najmłodszych i nie łatwo go przewrócić. Stabilna konstrukcja pozwoli też na spokojny relaks dorosłym. 

Co musisz jeszcze uwzględnić decydując się na basen ogrodowy

Podejmując decyzję o zakupie basenu powinniśmy dokładnie zastanowić się nad najważniejszymi kwestiami. Istotne będzie podłoże dla zbiornika. Basen najlepiej ustawić na płaskim terenie, w wydzielonej, spokojnej strefie ogrodu. Ważne, aby wychodząc ze zbiornika nie wpaść na rosnące obok krzewy czy kwiatowe rabaty. Kiedy wybierzemy już odpowiednie miejsce, powinniśmy zadbać o podłoże. Powinno być ono odpowiednio wypoziomowane i zabezpieczone. Na dobrze przygotowany grunt nakładamy specjalną matę basenową, która zapewnia izolację, zapobiega zapadaniu terenu i zabezpiecza grunt. 

basen ogrodowy

Inną, bardzo ważną kwestią, o której nie możemy zapomnieć decydując się na basen ogrodowy jest jego czyszczenie. Dlatego też, chcąc utrzymać zbiornik w czystości niezbędny będzie filtr do basenu. Aby zabawa i wypoczynek były w pełni bezpieczne i wolne od zanieczyszczeń musimy zawczasu zadbać o odpowiednią konserwację zbiornika. Należy regularnie podgrzewać, uzdatniać i filtrować wodę. Do tego celu używa się wspomnianych filtrów i pomp. 

Można je zakupić osobno, bądż w zestwie, razem z basenem. Najlepiej zasięgnąć informacji ze strony producenta, co do wyboru odpowiedniego urządzenia. Dokonując zakupu filtra trzeba wziąć pod uwagę wymiary basenu i jego pojemność, tak, aby zapewnić optymalną pracę systemu, dostosowaną do naszych potrzeb. 

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?