Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Poradnik budowy altany ogrodowej krok po kroku

28 kwietnia 2020

Budowa altany ogrodowej to doskonały pomysł – może bowiem stać się ona niezwykle eleganckim i praktycznym uzupełnieniem każdej posesji. Dzięki niej zyskamy miejsce do relaksu czy spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Jest to świetne rozwiązanie również z tego względu, że wykonaniem takiej konstrukcji może zająć się praktycznie każdy.

Zanim rozpoczniemy budowę

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Aby budowa altany była możliwa, niezbędne jest zgłoszenie planowanych prac (w przypadku konstrukcji nie przekraczających 35 m2) albo uzyskanie zezwolenia budowlanego (w przypadku konstrukcji powyżej 35 m2), które wydaje Starostwo Powiatowe. Warto wiedzieć, że czas oczekiwania na dokumenty będzie wynosił do 2 miesięcy, a my możemy postawić maksymalnie dwie altany na każde 500 m2 działki.

altana

Jakiego materiału do budowy użyć? Najpopularniejsze jest drewno. Warto z niego skorzystać tym bardziej że w marketach budowlanych znajdziemy gotowe elementy, które zwykle wystarczy ze sobą odpowiednio połączyć. Za słupy konstrukcyjne mogą posłużyć np. kantówki drewniane, a za ściany oraz dach – deski strugane. 

Budowa altany powinna odbyć się w miejscu, gdzie podłoże jest równe i gdzie dostęp do obiektu nie będzie utrudniony. Warto też usytuować ją tam, gdzie użytkownikom nie będą przeszkadzały promienie słoneczne.

Budujemy altanę ogrodową – krok po kroku!

Budowa altany nie jest trudna – wystarczy tylko zastosować się do kilku istotnych wytycznych, które znajdują się poniżej.

altana
  1. Na wstępie warto przygotować albo kupić projekt budowy altany ogrodowej, który będzie zawierał informacje dotyczące jej kształtu, lokalizacji oraz niezbędne parametry.
  2. Kolejnym krokiem jest przygotowanie terenu (poprzez usunięcie wszystkim kamieni i innych przeszkód) oraz oznaczenie naroży altany (najlepiej sprawdzą się do tego celu kołki). 
  3. Następnie zalewamy betonem słupy fundamentowe. W tym celu wykopujemy dołki o głębokości 70-80 cm, zalewamy wykop zaprawą plastyczną (z wody, piasku i cementu), a następnie wbijamy w nią stalowe kotwy, które pozwolą zamocować słupy konstrukcyjne.
  4. Kiedy zaprawa wyschnie, śrubujemy słupy do kotew, dbając o pion, poziom i dokładność pomiarów. Następnie montujemy murłaty i podwaliny, co pozwoli przygotować podłogę.
  5. Aby zamontować podłogę, najpierw musimy ułożyć legary, do których będą przykręcone deski podłogowe. Muszą być one ułożone równolegle do siebie, przy jednoczesnym zachowaniu kątów prostych.
  6. Przedostatnim krokiem budowy altany jest montaż dachu – w tym celu wykonujemy drewniany szkielet, montując belki za pomocą gwoździ. Następnie przytwierdzamy do nich deski. Warto wykonać odpowiednią izolację dachu, np. gontem bitumicznym albo papą.
  7. Na końcu montujemy ażurowe ściany, które łatwo zamontować do konstrukcji nośnej. Będą one stanowiły piękne zwieńczenie naszej altany!

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?