Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Preparaty chwastobójcze
Ogród

Preparaty chwastobójcze do zwalczania chwastów dwuliściennych

Chwasty na polu lub w innych miejscach są zmorą dla wielu osób. Na szczęście istnieją specjalne preparaty, które pozwalają skutecznie pozbyć się tego problemu. Jaki preparat zastosować? Jakie zalety mają preparaty chwastobójcze? Kiedy po nie sięgnąć?

Starane 250 EC

Jednym z popularniejszych rozwiązań jest środek o nazwie Starane 250 EC. Występuje w formie koncentratu i jest preparatem działającym chwastobójczo. Sprawdzi się w sytuacji, gdy chcemy zwalczyć chwasty dwuliścienne, przykładowo w:

  • pszenżycie ozimym,
  • pszenicy ozimej,
  • pszenicy jarej,
  • jęczmieniu jarym i innych zielonych użytkach. 

Co ciekawe, środek jest pobierany przez liście chwastów, jak i przemieszczany po całej roślinie (aż do korzeni). To pozwala doprowadzić do zamierania chwastów, natomiast efekty zauważymy już po dwóch lub trzech dniach. Preparat chwastobójczy tego typu znajduje zastosowanie przy użyciu opryskiwaczy ręcznych lub polowych. 

Zalety preparatu chwastobójczego

Preparat chwastobójczy działa na tej zasadzie, że niszczy korzenie chwastów poprzez doprowadzanie do ich zamierania. Warto zauważyć, że wspomniany wyżej środek jest całkowicie bezpieczny dla każdego gatunku zboża. Pierwsze efekty zauważymy bardzo szybko, co jest kolejnym plusem. Ponadto, Starane 250 EC zwalcza z powodzeniem:

  • chwasty odporne (np. ostrożeń polny),
  • chwasty wrażliwe (np. gorczyca polna, jasnota różowa, gwiazdnica pospolita, rumian polny, tobołki polne, przytulia czepna, maruna bezwonna, szarłat szorstki),
  • chwasty średnio odporne (tj. mak polny, szczaw zwyczajny, mniszek pospolity, przetacznik bluszczykowy),
  • chwasty średnio wrażliwe (tj. jasnota purpurowa, pokrzywa zwyczajna, fiołek polny, samosiewy rzepaku, stulicha psia, komosa biała).
Preparaty chwastobójcze

Stosowanie preparatu chwastobójczego jest zależne od danego zboża. Jeśli chodzi o użytki zielone, najlepiej zacząć używanie preparatu wczesną jesienią lub wiosną, gdy chwasty będą miały ok. 8-10 cm. Zboża ozime wymagają stosowania bardzo wczesną wiosną, od ruszenia wegetacji, aż do początku fazy liścia flagowego zbóż. Jare zboża natomiast najczęściej są wykorzystywane od fazy 3-4 liści do początku fazy liścia flagowego. 

Preparaty chwastobójcze

Środki chwastobójcze są nazywane herbicydami i stanowią grupę nieorganicznych i organicznych związków, z jakich korzysta się w przemyśle i w rolnictwie. Pozwalają na skuteczne zwalczanie niepożądanej odmiany rośliny i chwastów na danym terenie. Okazuje się, że na rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań. Jedne preparaty działają całkowicie, inne wybiórczo, czyli są odpowiednie dla danej odmiany rośliny. Podczas zastosowania pamiętajmy o tym, że niezwykle ważne jest zachowanie dokładności i ostrożności. Opryski wykonuje się w danym czasie i w odpowiednich warunkach pogodowych. 

Zazwyczaj spotykane są środki do zwalczania chwastów w formie oprysków, jak i doglebowo. Wszystko zależy od potrzeb jednostkowych. Warto podkreślić, że mając na względzie sposób działania, preparaty dzielą się na kontaktowe i układowe. Te pierwsze doraźnie uszkadzają roślinę w miejscu, w jakim się z nią zetkną. Odznaczają się nieselektywnych działaniem – nie należy ich stosować przed wzrostem i siewem roślin, aby nie doprowadzić do szkód. Preparaty o działaniu układowych oddziałują w taki sposób, że nie pozwalają wzejść szkodliwej roślinie i cechują się działaniem selektywnym. Umożliwiają łatwiejsze kontrolowanie usuwania niechcianej roślinności. 

Starane 250 EC to znany środek chwastobójczy wykorzystywany do zwalczania chwastów dwuliściennych. Jest stosowany głównie przez rolników i działa skutecznie oraz sprawnie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.