Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

płytki łazienkowe
Wnętrze

Przegląd płytek łazienkowych – 3 najpopularniejsze rodzaje

Urządzasz łazienkę w nowo wybudowanym mieszkaniu czy domu? Może planujesz gruntowny remont? Bez względu na to, jakie masz zamiary co do aranżacji wnętrza, płytki łazienkowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tego pomieszczenia. Zadbaj o dobrej jakości płytki, które wytrzymają podniesiony poziom wilgoci i dużą ekspozycję na ścieranie. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów płytek, dzięki czemu z pewnością znajdziesz takie, które najlepiej będą odpowiadać twoim potrzebom.

Płytki łazienkowe czy płytki ceramiczne?

Tak naprawdę różni producenci często stosują te nazwy zamiennie. Najczęściej płytki mają kwadratowy kształt kafla. Mogą być zrobione z mieszaniny piasku, gliny, dodatków mineralnych czy dodatku barwiących tlenków. Płytki ceramiczne wypala się w bardzo wysokich temperaturach, co pozwala uzyskać odpowiednią wytrzymałość i odporność materiału.

płytki

Najpopularniejsze są płytki z gresu, terakoty, glazurowane lub szkliwione. Gdzie szukać płytek dobrej jakości? Najlepiej w sprawdzonych salonach wnętrzarskich. Na przykład polska marka MAX-Fliz oferuje wysokiej jakości płytki łazienkowe do stylowych i przemyślanych wnętrz.

Popularne płytki do łazienki z gresu

Gres to bardzo popularny materiał, jeśli chodzi o produkcję płytek łazienkowych. Wyrabia się je z mieszanki gliny, kwarcu, skaleni, kaoliny i różnych mineralnych dodatków. Nie wszystkie płytki gresowe powstają w ten sam sposób. Zastosowanie w mieszance innych proporcji pozwala na uzyskanie płytek o różnych właściwościach, kolorze, grubości czy twardości. Gres jest wytrzymałym i solidnym materiałem, który sprawdza się nawet w trudnych warunkach. Płytki gresowe bardzo często stosuje się przy układaniu podłogi w łazience czy pokoju kąpielowym.

Płytki łazienkowe z terakoty

Terakota, czyli inaczej kamionka jest wytwarzana z drobnoziarnistej gliny, którą dodatkowo poddaje się procesowi oczyszczania. Płytki z terakoty są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej używa się ich do układania podłóg w łazience. Mogą mieć wykończenie matowe, półmatowe lub szklistą i błyszczącą powierzchnię.

płytki

Coraz częściej we współczesnych łazienkach spotyka się właśnie płytki szkliwione. Dużą zaletą płytek do łazienki z terakoty jest duży wybór dostępnych kolorów i wzorów — niektóre płytki z terakoty mogą nawet imitować drewno! To świetne rozwiązanie dla osób, które chciałyby urządzić łazienkę w przytulnym stylu. Płytki tego typu są odporne na uszkodzenia i działanie kwasów, mają też niską nasiąkliwość.

Płytki glazurowane

Płytki z glazury są zazwyczaj nieco cieńsze i bardziej kruche niż płytki z wytrzymałej terakoty czy gresu. Jednak ogromną zaletą płytek glazurowanych jest możliwość tworzenia wielu wariantów kolorystycznych i różnych wzorów. Glazura nie jest zbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne czy stłuczenia, ale za to świetnie wytrzymuje działanie kwasów, środków chemicznych, jest też odporna na pękanie szkliwa i działanie wysokich temperatur. Płytki z glazury są bardzo eleganckie i stylowe, mają równą linię krawędzi, dzięki czemu są łatwe w układaniu. Z tego powodu to częsty wybór na ściany łazienki.

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!