Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Stosujesz po raz pierwszy w życiu środki ochrony roślin? Zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć

16 lipca 2020

Środki ochrony roślin to preparaty powszechnie stosowane w rolnictwie i w ogrodnictwie. Zobacz, do jakich zasad warto się stosować, aby w bezpieczny dla siebie, roślin i zwierząt sposób wykonać oprysk.

Za sprawą środków ochrony roślin – w zależności od ich rodzaju – można uzyskać bardziej obfity plon, a także uniknąć zaatakowania upraw przez szkodniki czy chorobotwórcze grzyby. Na rynku istnieje wiele preparatów (między innymi insektycydy, fungicydy czy herbicydy), które umożliwiają walkę ze szkodnikami i chorobami, a zarazem nie są obojętne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Każdą z substancji cechuje oddzielny typ działania, przeznaczenie, okres karencji i prewencji. Poznaj podstawowe terminy związane ze stosowaniem środków chemicznych.

Karencja – bezpieczeństwo w przypadku ludzi

To jedno z najistotniejszych pojęć, jeśli chodzi o środki ochrony roślin. Karencja to nic innego jak liczba dni, która upłynęła od zastosowania środków aż do zebrania plonów. Karencję określa się w liczbie dni i można ją odczytać na etykiecie konkretnego preparatu. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://www.sklepdaglezja.pl/category/srodki-ochrony-roslin.

Prewencja – bezpieczeństwo dla owadów

Ten współczynnik określa, w jaki sposób środki ochrony roślin wpływają na możliwość bytowania owadów na określonym terenie. Zazwyczaj w przypadku preparatów najlepszym okresem wykonania oprysku są godziny popołudniowe, gdy temperatury są niższe niż rano.

Odzież ochronna, obuwie i maseczka – czyli jak chronić się przed środkami ochrony roślin

Odzież ochronna pozwala ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się kropel oprysku na skórę i spojówki. Chroni przed reakcją alergiczną na składniki preparatu. Podczas wykonywania oprysku należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, stosując maseczkę oraz wyższe obuwie chroniące nogi.

Czy zwierzęta domowe powinny mieć kontakt ze środkami ochrony roślin?

Dla bezpieczeństwa domowych pupili, zwłaszcza psów i kotów, warto odseparować je na kilka dni tuż po wykonaniu oprysków od przestrzeni, na której dokonano zabiegów. Pozwoli to wyeliminować ryzyko ewentualnego zatrucia. Dotyczy to różnych środków, również tych o działaniu chwastobójczym. Okres niezbędny do wchłonięcia rośliny wynosi co najmniej dobę.

Czym są insektycydy?

Insektycydy cechuje podział na dwie kategorie: kontaktowe i żołądkowe. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, pozwala oddziaływać na insekty, które znalazły się w bezpośrednim polu rażenia preparatu, a więc na obszarze nim opryskanym. Środki z drugiej kategorii natomiast muszą dotrzeć do układu pokarmowego szkodnika.

Jaki jest sposób działania herbicydów?

W przypadku herbicydów również można wyodrębnić ich dwa główne typy – kontaktowe i układowe. Herbicydy kontaktowe działają w ten sposób, że niszczą chwasty, mając z nimi bezpośredni kontakt. Z kolei herbicydy układowe wnikają do roślin, by krążyć w układzie rośliny i doprowadzić do jej unicestwienia.  

Podsumowując, wszędzie, gdzie można, warto stosować naturalne preparaty, bazujące między innymi na ekstrakcie z grejpfruta lub innych nieszkodliwych, za to skutecznych substancjach. Tam, gdzie tego typu zabiegi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy sięgnąć po coś mocniejszego – właśnie w postaci środków ochrony roślin.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?