Wybór dachu ma znaczenie i trudno się z tym nie zgodzić. Jednak wybór jest tak duży, że czasami naprawdę trudno jest podjąć decyzję, w końcu ile materiałów, tyle opinii. Czas więc dowiedzieć się, czym kierować się przy wyborze pokrycia, a także poznać przydatne rady na temat montażu i top 3 najlepsze pokrycia dachowe.
Jak wybierać pokrycie dachowe?
Jeżeli zastanawiacie się, jaka dachówka będzie najlepsza, to oczywiście musicie pamiętać, że najważniejsza jest jakość. Dobra dachówka to taka, która jest trwała, niezawodna, stabilna, nie płowieje, a przy tym jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne. O ile już na tym etapie wydawałoby się, że można podjąć najlepszą decyzję, to i tutaj pojawia się problem. Wynika on z faktu, że najlepszy materiał jest ciężki, a w przypadku gdy konstrukcja Waszej więźby jest lekka, to niestety nie możecie go zastosować. Można pokusić się o stwierdzenie, że w przypadku domów wykonanych z cegieł czy bloczków betonowych z funkcjonalną więźbą wybór jest ogromny. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda, gdy Wasz dom wykonany jest z drewna i niestety konstrukcja więźby nie jest najmocniejsza. Pamiętajcie jeszcze, że lepiej zapłacić więcej niż wybierać tani materiał, a potem żałować. Dodatkowo duże znaczenie ma klej. I najlepszym wyborem będzie klej poliuretanowy (tutaj LINK do sklepu). Musimy jeszcze wspomnieć o podbitce dachowej. Jest to nic innego jak wykończenie okapu dachowego od wewnątrz. I również tutaj macie wiele możliwości wybrania materiałów. Możecie wybrać panele PCV, panele pełne, panele komorowe, drewnopochodne czy aluminiowe. Wybór w dużej mierze zależy od tego, jakie pokrycie dachowe wybierzecie. Skoro to już jasne, to czas wybrać top 3 najlepsze modele pokrycia dachowego.
Top 1: dachówki ceramiczne – drogie, ale niezawodne
Zasadniczo najlepszym wyborem nieprzerwanie od wielu lat są dachówki ceramiczne. Świetnie się prezentują, są nowoczesne, sprawdzą się nawet w domach, gdzie dachy mają naprawdę skomplikowane kształty. Są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a dzięki temu, że są stosunkowo ciężkie nie trzeba się obawiać, że przy większym wietrze spadną z dachu. Dachówki ceramiczne nawet po wielu latach prezentują się świetnie i nie płowieją pod wpływem promieniowania UV. Nie rozwija się na nich także mech, a więc nie trzeba ich czyścić. Wadą może być cena. Rzeczywiście należy zdawać sobie sprawę, że są najdroższe z dostępnych na rynku modeli. Nie można jednak ich umieszczać na domach o lekkiej konstrukcji dachowej.
Top 2: a może dachówka stalowa?
Możecie również zdecydować się na blachodachówki. Oczywiście i tutaj szczegóły mają duże znaczenie. Należy zdawać sobie sprawę, że blachodachówka blachodachówce nierówna. Z tego powodu głównym kryterium nie powinna być cena. Trzeba tutaj wybierać modele ocynkowane, które nie będą korodować. Zaletą takiego pokrycia dachowego jest relatywnie niska cena. Niestety takie dachy nie są najmocniejsze i rzeczywiście, choć mogą mieć długą trwałość, to raczej nie zachwycają szczególnie swoją estetyką. Ale z drugiej strony sprawdzą się nawet na domkach drewnianych. Warto jeszcze zwrócić uwagę na montaż, który też jest prosty. Również tutaj zastosowanie ma klej poliuretanowy.
Top 3: membrana
Wiele osób zastanawia się, czy przypadkiem wykończenie dachu papą nie jest dobrym wyborem. Oczywiście odpowiedź brzmi – nie. Na szczęście można znaleźć równie tani materiał wykończeniowy, który wykazuje się znacznie większą odpornością i tutaj mamy na myśli membranę. Jest ona lekka i może być wykonana z polipropylenu, zarówno miękkiego, jak i twardego polietylenu, czy nawet poliestru. Choć zasadniczo efekt wizualny membrany pozostawia wiele do życzenia, to jednak warto zdawać sobie sprawę, że membrana chroni przed dostaniem się wilgoci. Jest też trwała. Nie można zapominać, iż można ją umieścić na dachu drewnianego domku, ale też bardziej nowoczesnego budynku, gdzie występuje poddasze mieszkalne. Montaż również nie należy do szczególnie trudnych i można wykonać go stosunkowo szybko. W dużej mierze wynika to z faktu, że membranę można kupić w dużych i szerokich rolkach, co znacząco ułatwia montaż.