Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

Trawy ozdobne
Ogród

Trawy ozdobne – gdzie, jak i które gatunki warto posadzić?

Przy komponowaniu ogródkowej roślinności warto uwzględnić także trawy ozdobne. Nie są zbyt absorbujące, dzięki czemu przy relatywnie niskich nakładach pracy można cieszyć się naprawdę imponującym efektem!

Czym są trawy ozdobne?

Trawy ozdobne to mocno zróżnicowane rośliny. Ponad 11 tysięcy gatunków sprawia, że każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Występują w zasadzie na wszystkich kontynentach, a z uwagi na swoje unikalne cechy mogą być elementem zdobiącym ogród niemal przez cały rok! Współcześnie można je spotkać zarówno na podwórkach prywatnych, jak i w przestrzeni miejskiej. 

Ta popularność wynika z dość niskich wymagań rośliny przy jednoczesnym zagwarantowaniu okazałego wyglądu. W naszym klimacie można spotkać zarówno te popularne jak i mniej spotykane odmiany. Warto przy tym skorzystać ze sprawdzonego źródła przy zaopatrywaniu się w upatrzone gatunki. Gwarancja właściwego przechowywania przed zakupem pozwoli Ci oczekiwać okazałego wzrostu!

Gdzie kupić trawy ozdobne? Sklepy ogrodnicze posiadają zwykle najpopularniejsze gatunki traw w swojej ofercie. Warto jednak zwrócić uwagę na ofertę sklepów online. W sklepie https://cebule-kwiatowe.pl/trawa-ozdobna/ znaleźć można najlepszej jakości sadzonki traw ozdobnych w wielu odmianach oraz gatunkach.

Trawy ozdobne niskie i wysokie

Trawy ozdobne możemy podzielić nie tylko ze względu na znane nam już gatunki, ale także z uwagi na wzrost. Dzięki temu dobranie odpowiedniego wariantu do swoich oczekiwań powinno przebiegać gładko na etapie planowania rozsady. Niskie odmiany to np. kostrzewa popielata, juka karolińska czy miłka okazała. 

Do odmian wysokich można z kolei zaliczyć wiele odmian miskantów chińskich, a także proso rózgowate Heavy Metal czy trawę pampasową Rosea. Kierowanie się wysokością traw pomoże w dobraniu optymalnych gatunków do swojego ogrodu. Nierzadko ogranicza nas miejsce, dotychczasowe rośliny czy też szereg innych czynników, które bierzemy pod uwagę przy planowaniu przestrzeni.

Trawy ozdobne do ogrodu i w donicy

Prezentowane trawy ozdobnie mogą dumnie ozdabiać nie tylko teren ogrodu, ale również tarasu czy donicy. Wszystko zależy bowiem od docelowych rozmiarów, jakie może osiągnąć roślina oraz warunków, jakie możesz im zapewnić. Wśród dostępnych odmian znajdziesz zarówno te trawy, które przyjmą się w suchej jak i wilgotnej glebie oraz te, które doskonale odnajdą się w nasłonecznionym lub zacienionym stanowisku. 

Można także z całą stanowczością uogólnić, że mnogość dostępnych gatunków pozwala dobrać optymalne warianty zarówno przy łączeniu z innymi krzewami, drzewami czy bylinami. Jeżeli zależy Ci na tym, aby zapewnić sobie efekt wizualnego powiększenia miejsca w ogrodzie – dobrym krokiem będzie posadzenie kilku wybranych traw w jednej odmianie obok siebie. 

Mniejsze gatunki będą też świetnie prezentować się w donicach.

Kiedy i jak sadzić trawy ozdobne?

Sadzonki najlepiej będzie ulokować w podłożu wówczas, gdy miną przymrozki – optymalny miesiąc to kwiecień lub maj, gdy warunki panujące na zewnątrz powinny być już w miarę stabilne. Przed umieszczeniem sadzonek w podłożu warto odpowiednio przygotować stanowisko. Mowa o przekopaniu ziemi – ten zabieg sprawi, że będzie ona lepiej napowietrzona. 

Warto teraz omówić gdzie najlepiej ulokować sadzonki traw ozdobnych. Z reguły najlepiej odnajdują się w słonecznych miejscach z lekką i przepuszczalną glebą. Może być też lekko wilgotna i żyzna. Nie jest to jednak uniwersalną regułą – wśród traw występują i te gatunki, które odnajdą się także w zacienionym miejscu. Będzie to na przykład mozga lub kostrzewa. To samo dotyczy podłoża – jeżeli w naturalnych warunkach roślina występowała na piaszczystej ziemi – z powodzeniem wystarczy jej również taka w naszym ogrodzie.

Jak pielęgnować trawy?

Proces przycinania traw najlepiej będzie przeprowadzić wczesną wiosną. Nie warto przystępować do tego jesienią z uwagi na to, że pozbywamy się wówczas naturalnych walorów tych roślin, czyli zasuszonych źdźbeł. Dzięki temu możemy podziwiać je także w okresie jesienno-zimowym. Dobrym krokiem będzie także ściółkowanie – zdecydowanie ułatwi to wzrost w okresie wiosennym. 

Jeśli chodzi o podlewanie – nie ma tutaj rygorystycznej reguły, która nakazywałaby przystępowanie do tego dość regularnie. Jest to konieczne szczególnie w okresach przedłużającej się suszy. Kolejnym atutem tych roślin jest również to, że rzadko atakują je szkodniki. Aby wzmocnić wzrost – w okresie wiosennym można sięgnąć po kompost lub nawóz mineralny.

Przykładowe aranżacje

Trawy ozdobne mogą być naprawdę efektowną ozdobą, która przy okazji nie wymaga od nas wiele uwagi. Sprawdzą się np. w ogrodach w stylu wiejskim, gdzie ciężko doszukiwać się porządku. Otaczająca nas tam roślinność sprawia wrażenie wymieszania wielu przypadkowych gatunków. 

Taka trawa ozdobna będzie tam stanowiła świetne uzupełnienie przy kwitnących kwiatach. Sprawdzi się również na skalniakach – nie wymaga regularnego podlewania, a z pewnością zapewni efekt wow! W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się styl boho – dotyczy to zarówno wyposażenia wnętrz, stroju jak i ogrodów. Jeżeli zatem należysz do entuzjastów tego stylu – w Twoim ogrodzie nie może zabraknąć trawy pampasowej! Po zasuszeniu możesz ściąć kłosy, które wstawione do wazonu będą stanowić oryginalną ozdobę.

5 nietypowych odmian traw ozdobnych

Teraz warto przytoczyć konkretne odmiany, które powinny uświetnić Twój ogródek.

Miskant chiński gracillimus

Początek tego zestawienia otwiera Miskant chiński gracillimus. To dość powszechnie spotykana trawa w rodzimych ogrodach. Przyjmuje zwiewny i delikatny kształt oraz intensywne ubarwienie, dzięki czemu można ulokować ją w niemal każdej przestrzeni. W okresie kwitnienia zwraca uwagę różowo-brązowymi kwiatami, które utrzymują się aż do jesieni. 

Rozplenica japońska hameln gold

Rozplenica japońska hameln gold to kolejna ceniona trawa ozdobna. Zdobne kwiatostany mogą budzić skojarzenia z subtelnymi piórami – stąd też pochodzi kolejne określenie tej odmiany – “piórkowe”. Wraz ze wzrostem tworzą kaskadowe kępy ze złotawymi liśćmi. 

Proso rózgowate squaw

Proso rózgowate squaw cechuje się raczej niskimi rozmiarami, dzięki czemu można je ulokować w zasadzie w dowolnym miejscu w pobliżu innych niższych roślin. W okresie letnim nabierają efektownych barw w odcieniach purpury.

Trawa pampasowa różowa

W tym zestawieniu nie mogło także zabraknąć trawy pampasowej różowej, która obecnie jest chętnie wybierana jako dekoracja domu. Jeżeli zdecydujesz się na jej uprawę w swoim ogrodzie – tanim kosztem będziesz mieć możliwość tworzenia efektownych bukietów! Prezentują się bowiem wyjątkowo także po zasuszeniu.

Turzyca japońska ice dance

Turzyca japońska ice dance zwraca uwagę przede wszystkim z uwagi na interesujący pokrój liści – są lekko wygięte. Zieleń liści kontrastuje z jasnym obramowaniem.

Jak widać różnorodność traw ozdobnych jest na tyle spora, że każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie bez względu na preferencje i to, czy szuka rozwiązania na balkon czy ogródek. Zaopatrz się w te niewymagające rośliny i odmień swoją przestrzeń!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.