Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Wybór kształtu i rodzaju donicy ogrodowej – jak nowocześnie zaaranżować zieloną przestrzeń?

24 kwietnia 2023 Wybór kształtu i rodzaju donicy ogrodowej

Dobór odpowiedniej donicy ogrodowej jest bardzo istotnym aspektem aranżacji ogrodu. Dzięki nim możemy w niebanalny sposób ozdobić taras, balkon czy ogród, a jednocześnie zadbać o właściwe warunki wzrostu naszych roślin. Czym kierować się w wyborze donicy?

Kształt donicy a aranżacja przestrzeni

Pierwszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest kształt donicy. Istnieje wiele różnych modeli na rynku, począwszy od klasycznych okrągłych czy kwadratowych, aż po bardziej nowoczesne, awangardowe formy.

Warto zastanowić się, jaki kształt najlepiej będzie wpisywał się w naszą estetykę i już zaaranżowaną przestrzeń. Należy przy tym pamiętać, że wybór kształtu powinien uwzględniać także warunki, w jakich będą rosły nasze rośliny. Dlatego też, dla roślin o szerokim systemie korzeniowym, lepiej sprawdzą się donice o większej powierzchni, np. okrągłe lub owalne. Niektóre rośliny mogą wymagać donic głębokich, ale wysokich: wtedy jesteśmy ograniczeni do podłużnych, wysokich donic, które mogą mieć okrągły lub kwadratowy przekrój.

Zobacz także: Kiedy przesadzać kwiaty – porady dla miłośników roślin doniczkowych

Donice aluminiowe – idealne połączenie estetyki i funkcjonalności

Donice aluminiowe to coraz chętniej wybierane rozwiązanie przez amatorów ogrodnictwa. Wyróżniają się one przede wszystkim lekkością i wytrzymałością na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Co więcej, ich nowoczesny design doskonale komponuje się z różnego rodzaju stylami architektonicznymi, dodając aranżacji przestrzeni  elegancji i szyku. Donice aluminiowe to także rozwiązanie praktyczne, ponieważ nie wymagają one regularnego konserwowania, co stanowi wygodę dla początkujących ogrodników.

aluminiowa donica

Rodzaj donicy a wymagania roślin

Ostatnim aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest donica i jego wpływu na samą roślinę. Tutaj najważniejszym kryterium powinny być oczywiście wymagania naszych roślin.

Jeśli mamy do czynienia z sadzonkami, które potrzebują stałej wilgotności gleby, warto zdecydować się na donice wykonane z ceramiki lub gliny. Materiały te naturalne absorbują nadmiar wilgoci i nie doprowadzają do gnicia korzeni.

Natomiast w przypadku roślin, które wymagają luźnego, często przesuszanego podłoża, lepsze będą donice wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu, takie jak donice aluminiowe: należy jednak pamiętać o tym, że tego typu donice powinny mieć na dole otwory odprowadzające ewentualny nadmiar wody, np. po deszczu.

Na koniec: częstym błędem popełnianym przez początkujących ogrodników jest sadzenie roślin do bardzo dużych donic w przekonaniu, że pomoże im to szybko się rozwinąć i dorosnąć do dużych rozmiarów. Tymczasem idealne doniczki nie powinny być większe niż 2 centymetry od aktualnej bryły korzeniowej: w przeciwnym wypadku rośliny nie będą wcale szybciej rosły i możemy wręcz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. 

rodzaje donic

Podsumowując…

Dobór odpowiedniej donicy ogrodowej to kluczowy element udanej aranżacji . Wybierając donice należy kierowac się nie tylko estetyką, ale także funkcjonalnością i wymaganiami naszych roślin. Donice aluminiowe to jedno z coraz częściej wybieranych rozwiązań, łączące w sobie nowoczesny design i praktyczność, co stanowi idealne rozwiązanie dla początkujących ogrodników. Donice gliniane dają gwarancję tradycyjnej elegancji i doskonałe odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane donice sprzyjają prawidłowemu rozwojowi roślin i dlatego nie warto bagatelizować ich znaczenia. 

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Oczko wodne w Twoim ogrodzie
Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu

Jesteś zainteresowany reklamą?