Lato zawitało do nas na dobre, a my chętnie korzystamy z jego uroków. Jedną z największych zalet tej pory roku, zaraz po sezonowych owocach, jest możliwość spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu – na przykład w ogrodzie czy na balkonie. Warto dobrze zaaranżować te miejsca, aby były nie tylko komfortowe, lecz także bezpieczne. Jak to zrobić? Mamy na to kilka sposobów!
Jak zaaranżować balkon lub taras do letniego wypoczynku?
Nawet najmniejsze balkony w bloku mogą stać się niezwykle miłą i komfortową przestrzenią do odpoczynku. Wystarczy kilka przemyślanych ruchów i zakup odpowiednich dodatków, które nie tylko wpłyną na warstwę wizualną, lecz także funkcjonalną tego miejsca. Najważniejszym punktem aranżacji balkonu czy tarasu jest oczywiście umeblowanie – tutaj wszystko zależy właściwie od budżetu, możliwości architektonicznych i gustu. Wiele osób decyduje się na specjalne komplety wypoczynkowe, wykorzystuje groszkowe poduchy czy materace.
Zobacz także: Jakie kruszywo można wybrać do dekoracji przydomowego ogrodu?
Drugim najważniejszym zakupem na balkon czy taras jest odpowiednia osłona przed słońcem – zbyt długa ekspozycja na promienie może się dla nas źle skończyć. Hipotermia czy udar cieplny to poważne choroby dlatego, zanim zaczniemy korzystać z uroków lata, powinniśmy wyposażyć się w odpowiednią osłonę przeciwsłoneczną. Często blokuje ona nie tylko szkodliwe promienie słoneczne, lecz także wzrok przechodniów czy sąsiadów. Markizy tarasowe, markizy boczne, żagle przeciwsłoneczne i parasole – opcji jest bardzo dużo, zatem wszystko zależy od metrażu, budżetu i potrzeb domowników.
O ile w przypadku parasola czy żagla przeciwsłonecznego montaż nie będzie zbyt skomplikowany, to sprawa ma się inaczej z markizami. Jeśli chcemy zamontować ją w bloku, zazwyczaj musimy skorzystać z balkonu sąsiada, aby ją przymocować do budynku. Spółdzielnie mieszkaniowe przed rozpoczęciem tego typu prac wymagają odpowiedniego wniosku i otrzymania zgody na prace budowlane. Brak zgłoszenia chęci przeprowadzania takiej instalacji może skutkować wysoką karą pieniężną.
Jak zaaranżować kącik wypoczynkowy w ogrodzie?
Wolnoć, Tomku, w swoim domku – bardzo dużo prawdy jest w tym przysłowiu. Jeśli jesteśmy posiadaczami domu jednorodzinnego czy bliźniaka, zazwyczaj w grę wchodzi także ogród. Jego odpowiednia aranżacja to gwarancja udanego odpoczynku niezależnie od pogody czy bliskości sąsiadów. Wystarczy kilka niezbędnych produktów, które uchronią nas przed słońcem czy ciekawskim wzrokiem przechodniów. I co najważniejsze – skoro jesteśmy u siebie, nie potrzebujemy już żadnych pozwoleń od spółdzielni czy innych organów.
Oprócz odpowiedniego umeblowania ogród będzie potrzebował wsparcia w postaci żagla przeciwsłonecznego, pawilonu ogrodowego czy parasola. W przeciwieństwie do markiz nie muszą być one przymocowane do elewacji budynku. To pozwala na swobodny wybór miejsca, które chcemy zacienić. W ogrodzie najlepiej sprawdzają się parasole i żagle przeciwsłoneczne. Oczywiście każda z tych osłon występuje w kilku wersjach różniących się od siebie konstrukcją, kolorem czy kształtem.
Parasole ogrodowe to najczęściej wybierana osłona przeciwsłoneczna do ogrodu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się te w wersji z wysięgnikiem. W porównaniu do prostych modeli nie zabierają miejsca pod poszyciem, co daje oczywiście więcej zacienionego obszaru do wykorzystania. Żagle z kolei wyglądają spektakularnie, choć jednocześnie są one bardzo uniwersalne – łatwość montażu i elastyczność całej struktury pozwala na zainstalowanie ich niemal w każdym miejscu (przyczepiane są one w zależności od potrzeby na specjalne haczyki).
Jak konserwować osłony przeciwsłoneczne po zakończeniu sezonu?
O tym, jak długo nasze osłony przeciwsłoneczne będą dzielnie chronić nas przed słońcem, decyduje wiele czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście budżet przeznaczony na zakup – za wysokiej jakości produkty trzeba trochę zapłacić, ale cena zazwyczaj jest adekwatna do trwałości wszystkich elementów parasola czy żagla. Drugą kwestią jest oczywiście nasza praca włożona w konserwację osłony.
Choć większość parasoli ogrodowych czy markiz wyposażona jest w specjalne powłoki chroniące materiał przed blaknięciem, czy gniciem, regularne czyszczenie osłon przeciwsłonecznych jest konieczne. Do mniejszych zabrudzeń wystarczy użyć wody z mydłem, a przy większych plamach można skorzystać z roztworu z wody sodowej czy specjalnych preparatów dostępnych w sklepach budowlanych i przemysłowych. Przed czyszczeniem należy jednak przeczytać zalecenia producenta! Bardzo ważne jest także, aby po sezonie całą konstrukcję wraz z tkaniną schować w wytrzymałym pokrowcu. Stworzenie strefy relaksu na balkonie czy tarasie wymaga kilku kroków, ale najważniejszym z nich jest zakup odpowiedniej osłony przeciwsłonecznej. Chroni ona nie tylko przed promieniowaniem UV, lecz także wiatrem czy wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Nie warto więc na niej oszczędzać i postawić na inwestycję na lata.
Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.