Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Co warto wiedzieć o działce budowlanej?

24 listopada 2020

Działka budowlana to grunt przeznaczony na cele budowlane. Można wybudować na niej dom, budynek gospodarczy czy garaż. Żeby grunt mógł być działką budowlaną, musi spełniać wymogi budowy obiektów, które są zawarte w odpowiednich aktach prawa miejscowego. To czy działka może zostać przeznaczona pod budowę, można znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Działka budowlana – jaką kupić najlepiej?

Cena działki budowlanej zależy od kilku czynników, a mianowicie od wielkości, lokalizacji i tego, czy jest uzbrojona. Znalezienie idealnej działki pod budowę w domu w niskiej cenie graniczy z cudem. Jeśli działka jest uzbrojona, a do tego ma drogę dojazdową, optymalny kształt i kąt nachylenia, jej cena z pewnością będzie wysoka. Wszystko dlatego, że zarówno zbrojenie, jak i pozostałe kwestie związane z przygotowaniem działki pod budowę domu, wiążą się ze sporymi kosztami.

Działki budowlane są dużo droższe od działek rolnych, dlatego też wiele osób chcących wybudować dom decyduje się kupić działkę rolną, a następnie ją odrolnić. To jednak wiąże się ze sporą liczbą formalności i wymaga dużej dawki cierpliwości.

Chcąc kupić działkę pod budowę domu, najlepiej znaleźć działkę uzbrojoną, czyli taką, która ma już doprowadzone media takie, jak woda i prąd. Oczywiście działkę można uzbroić na własną rękę, natomiast to po raz kolejny wiąże się ze sporą liczbą formalności i dodatkowymi kosztami. Działka powinna mieć też drogę dojazdową. Najlepiej, żeby ta była drogą utwardzoną.

Aby uniknąć dodatkowych kosztów warto zdecydować się na zakup działki, której nie będzie trzeba równać. Teren musi być równy przynajmniej w tym miejscu, gdzie ma powstać dom. W przeciwnym razie przez rozpoczęciem budowy będzie trzeba wynająć sprzęt lub całą ekipę, co może pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych i kilka dobrych tygodni pracy.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup działki, warto sprawdzić czy na pewno będzie można wybudować na niej taki dom, jaki obejmuje projekt. Jeśli działka będzie zbyt wąska, wybudowanie domu może być niemożliwe ze względu na zbyt małą odległość od sąsiednich zabudowań. Problemy z realizacją projektu mogą pojawić się także w przypadku, kiedy działka ma zbyt duży kąt nachylenia.

Ważną kwestią jest także jakość i rodzaj gruntu. Jeśli na działce ma być wybudowany dom, w podłożu nie mogą znajdować się skały ani inne twarde materiały. Teren, na którym ma stanąć budynek nie może być też podmokły. W przeciwnym razie trudno będzie chronić go przed wilgocią. Oczywiście budowa domu na terenie podmokłym jest możliwa, natomiast wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i technologii, co po raz kolejny wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jeśli chodzi o kwestie prawne, przed zakupem działki koniecznie trzeba upewnić się, czy ta nie jest zadłużona. Żeby sprawdzić jaki jest status prawny działki najlepiej uzyskać wgląd do księgi wieczystej. Księgi wieczyste prowadzone są przez wydziały ksiąg wieczystych sądów rejonowych, ale można przeglądać je w Internecie. Żeby to zrobić wystarczy posiadać numer działki.

Opracowanie GetHome.pl

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?