Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak zorganizować swój domowy warzywniak

5 lipca 2022 domowy warzywniak

Samodzielna uprawa warzyw przypada do gustu coraz większej ilości osób. Wiele z nich decyduje się na domowy warzywniak, ze względu na jego liczne zalety. Jak zatem rozpocząć swoją przygodę z tym małym ogródkiem?

Własny warzywniak – jakie warzywa wybrać?

Zanim zdecydujemy się na instalację własnego ogródka, musimy się zorientować, na jaką uprawę warzyw możemy sobie pozwolić. Innych warunków będą wymagały choćby sadzonki pomidorów, a innych nasiona. Konieczne jest też wzięcie pod uwagę, że nasz ogród warzywny może wymagać specjalnych warunków po upływie czasu. Dlatego najlepiej przed powstaniem uprawy warzyw stworzyć plan, który uwzględni takie zmiany.

Zobacz także: Jakie są najpopularniejsze rodzaje kapusty?

Jak rozpocząć uprawę warzyw z nasion?

domowy warzywniak

Nasiona są wygodnym wyborem na swój pierwszy ogród warzywny. Do stworzenia go nie potrzeba specjalnych umiejętności oraz sprzętu. Do posadzenia niewielkiej uprawy warzyw wystarczy mała doniczka, przydadzą się nawet ponownie użyte plastikowe pudełka po lodach. Należy do nich wsypać ziemię, dostępną w każdym sklepie ogrodniczym, a następnie zasadzić w odstępach nasiona wybranej rośliny, które lekko przysypujemy warstwą ziemi. Tak przygotowany warzywniak trzeba podlewać co jakiś czas. Po kilku dniach, uprawa powinna zacząć kiełkować. Tempo rozwoju i szczegółowa pielęgnacja zależy od posadzonego warzywa. 

Gotowe sadzonki do uprawy warzyw

Gdy zdecydowaliśmy się na uprawę roślin z sadzonek, musimy wiedzieć, że takie warzywa zazwyczaj zajmują więcej miejsca. Nawet, jeśli warzywo wydaje się początkowo małe, trzeba liczyć się z tym, że w odpowiednich warunkach urośnie, zajmując znacznie więcej przestrzeni niż na początku. W późniejszym etapie, mała doniczka okaże się niewystarczająca dla warzywa, co wiąże się z koniecznością przesadzenia. Niektóre z gotowych sadzonek wymagają przesadzenia ich natychmiast do ziemi, niekoniecznie tej w doniczce, ale na otwartej przestrzeni. Dlatego informację na temat rozwoju warzyw trzeba sprawdzić przed zakupem.

Jakie miejsce będzie dobre na domowy warzywniak?

Decydując się na samodzielną uprawę warzyw, trzeba liczyć się z tym, że nie każdy może uprawiać każdy gatunek roślin. Uwarunkowane jest to przede wszystkim miejscem zamieszkania, dostępem do światła i gruntu. 

warzywniak

Własny ogródek warzywny w mieszkaniu

Niestety, warzywniak w mieszkaniu wiąże się ze sporymi ograniczeniami, szczególnie, gdy nie mamy dostępu do balkonu. W takim przypadku, uprawa jest utrudniona, ale nie niemożliwa. Do tego można wykorzystać dobrze nasłoneczniony parapet, na którym niewielkie rośliny będą mogły korzystać z promieni słonecznych. Taka uprawa będzie niestety niewielka, ze względu na niedużą powierzchnię parapetu. Z kolei balkon pozwala na nieco więcej możliwości. Dzięki większej przestrzeni, rośliny nie muszą być małe, a problem z niewielką ich ilością można rozwiązać dzięki dużym donicom lub skrzynką. 

Zobacz także: Jak rośnie brokuł i dlaczego warto go jeść?

Domowy warzywniak

Uprawa warzyw na przydomowym terenie daje spore możliwości. Dostęp do otwartej przestrzeni, praktycznie nie ogranicza właściciela w komponowaniu domowego warzywniaka. Teren w pobliżu domu można zagospodarować zarówno roślinami z nasion, gotowymi sadzonkami, jak i doniczkami, postawionymi na zewnątrz, pamiętając o odpowiednim zabezpieczeniu. 

Wspaniałą możliwością jest opcja postawienia szklarni. Na rynku nie brakuje rozmaitych rodzajów tych osłon – dostępne są zarówno takie, stawiane na lata, jak i sezonowe, składane na okres zimy. Warzywa pod taką osłoną mają nieporównywalnie więcej miejsca, niż w donicach lub balkonowych skrzynkach, a także zapewnione optymalne warunki do rozwoju. Poza kupnem szklarni, można stworzyć grządki, pamiętając o odpowiednim zabezpieczeniu przed szkodnikami oraz zmiennymi warunkami pogodowymi.

Jakie rośliny uprawiać w domowym warzywniaku?

domowy warzywniak

To, jakie warzywa wybierzemy zależy nie tylko od naszego metrażu, ale przede wszystkim od nas samych. Sadźmy zatem warzywa, które lubimy. Najpopularniejsze rośliny z własnego ogródka to:

  • w przypadku mieszkania bez balkonu – rozmaite zioła, koperek, pietruszka czy szczypiorek,
  • w przypadku mieszkania z balkonem – rośliny z dużym korzeniem, wymagające głębokiej donicy, są to rzodkiewki, marchew, seler, pietruszka, ale i truskawki lub sałata,
  • z dostępem do gleby – wszystko, co tylko chcemy, zarówno zioła, jak i rośliny strączkowe, bulwy, pnącza, owoce i inne warzywa, rosnące w krótkim okresie wegetacyjnym, ze względu na zmieniające się pory roku.

Jak zadbać o własny domowy warzywniak?

Aby zapewnić optymalne warunki dla uprawy roślin, zależy zadbać o dobre podłoże. Ziemia przeznaczona na rozwój warzyw musi posiadać składniki odżywcze, dopasowane do roślin. Dużą rolę odgrywają nawozy, ale nie należy z nimi przesadzać. Gleba przygotowana na świeżym powietrzu zazwyczaj potrzebuje specjalnych działań – należy ją “rozbić”, aby nie była zbyt zbita oraz sprawdzić, czy ma odpowiedni odczyn dla wybranych roślin. Grządki, na których sadzimy warzywa muszą być niedaleko dostępu do wody, inaczej musimy liczyć się z noszeniem dzieciątek jej litrów do podlania ich. 

Tego problemu nie ma w mieszkaniu, ponieważ warzywa rozwijające się tam nie wymagają intensywnego podlewania, ze względu na mniejszą ich ilość. W uprawie roślin niezbędny jest oczywiście dostęp do słońca, dostosowany intensywnością do potrzeb danego gatunku. Raz na jakiś czas należy doglądać, czy warzywa nie zaatakował pasożyt lub choroba. Ogródek warzywny ma pewne wymagania, jednak spełniając je, możemy cieszyć się obfitymi plonami.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Oczko wodne w Twoim ogrodzie
Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu

Jesteś zainteresowany reklamą?