Mój Ogrodniczy

blog ogrodniczy

hosta biała
Ogród

Szukasz pięknych wieloletnich kwiatów? Sprawdź hostę białą

Hosta biała to mało wymagająca roślina o unikalnych, dwubarwnych liściach. Idealna dla osób, które chcą wprowadzić do swojego ogrodu niebanalny, a jednocześnie bardzo efektowny akcent. Jeśli szukasz pięknych kwiatów wieloletnich, koniecznie sprawdź hostę białą!

Hosta biała – charakterystyka odmiany

Hosta biała White Feather® to jedna z piękniejszych odmian popularnych funkii. Wyróżnia ją ciekawa faktura i wybarwienie liści, przez co jest chętnie wybierana jako ozdoba parkowych rabat i przydomowych ogrodów.

Opisywana odmiana jest dość charakterystyczna i łatwo rozpoznać ją wśród innych bylin.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wiosną jej liście są zupełnie białe, co w połączeniu ze strzelistym kształtem tworzy elegancką i gustowną całość. Białe wybarwienie utrzymuje się przez kilka tygodni, a przyczyna leży w niemal zupełnym braku chlorofilu, czyli zielonego barwnika. Wraz z upływem czasu liście zmieniają swój kolor na kremowy, z mniej lub bardziej wyrazistą zieloną mozaiką. Proces ten każdego roku wygląda tak samo, dzięki czemu co rok zachwyca tak samo.

Jednak to nie wszystkie atuty rośliny. Hosta biała cieszy nie tylko szalenie dekoracyjnymi liśćmi, ale również delikatnymi, lawendowymi kwiatami, które pojawiają się na roślinie latem.

Hosta biała jest niewysoką byliną, osiągającą zaledwie 20-30 cm wysokości. Doskonale sprawdzi się jako ozdoba niższych warstw ogrodu oraz jako dodatek do innych, bardziej kolorowych gatunków. Dobrze odnajdzie się też na skalniaku i w większych donicach

Hosta White Feather – uprawa i pielęgnacja

Funkie nie należą do roślin kłopotliwych i całkiem dobrze radzą sobie w większości ogrodów, jednak hosta biała, ze względu na swoje unikatowe wybarwienie, jest wrażliwsza i potrzebuje od swojego właściciela nieco więcej uwagi.

Odmiana preferuje gleby żyzne i próchnicze, o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie zaleca się sadzenia rośliny w bliskim sąsiedztwie zbiorników wodnych, ponieważ nie służą jej tereny podmokłe, z częstymi zastojami wody, a także ciężkie, gliniaste podłoże.

Cechą, która poprawi humor właścicieli zacienionych ogrodów, jest jej cieniolubność. Hosta White Feather jest wrażliwa na palące słońce, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju, kiedy delikatne liście hosty są zupełnie białe, a tym samym bardziej podatne na oparzenia słoneczne. Bylina najlepiej czuje się w miejscach, w których panuje delikatny półcień lub rozproszone światło. Jeśli rośnie na stanowisku całkowicie zacienionym, szybciej wybarwia się na zielono.

W pielęgnacji hosty białej nie można pominąć regularnego podlewania. Czynność tę należy powtarzać w przypadku przedłużającej się suszy i wysokich temperatur. Co istotne, nie można również przesadzić w drugą stronę, ponieważ przelanie jest dla niej równie groźne, gdyż powoduje gnicie systemu korzeniowego.

Roślinę należy zasilać nawozami wieloskładnikowymi, co przekłada się na bujniejszy wzrost oraz bardziej dekoracyjne rozety liściowe. Jesienne nawożenie można ograniczyć do kompostu lub przekompostowanego obornika.

Hosta White Feather dostępna jest w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol. Zobacz: https://florexpol.eu/byliny-kwiaty-wieloletnie/2771-1057-hosta-white-feather.html. Oprócz niej w ofercie sklepu znajdziesz inne ciekawe gatunki, które urozmaicą rabaty w Twoim ogrodzie.