Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Własny basen stelażowy w ogrodzie – jak wybrać i przygotować miejsce

28 lipca 2020

Coraz częściej doskwierające upały, spadające ceny basenów oraz ich wciąż zwiększająca się dostępność na rynku to dobre powody, aby rozważyć zakup tego małego centrum rozrywki do swojego ogrodu lub na taras. Różne wymiary, pojemności oraz typy konstrukcji z pewnością pozwolą dobrać model spełniający nasze wymagania i pasujący do miejsca, w którym chcemy go umieścić. Rozkoszuj się przyjemnym ochłodzeniem w gorące dni i miło spędzaj czas ze swoimi bliskimi.

Typy basenów ogrodowych – który wybrać?

Sezonowe baseny ogrodowe możemy podzielić na trzy główne typy, są to baseny: stelażowe, dmuchane oraz rozporowe z kołnierzem. Najpopularniejszymi producentami tych przedmiotów są firmy Bestway i Intex. Z ich szeroką ofertą możemy zapoznać się zarówno na stronach internetowych, jak i w wielu sklepach stacjonarnych należących do najbardziej znanych sieci handlowych.

Wszystkie typy basenów sezonowych wykonane są z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, zazwyczaj jest nim wytrzymały materiał PVC składający się z kilku warstw. Im jest grubszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ulegnie uszkodzeniom lub straci szczelność. Baseny są projektowane tak, aby łatwo i szybko się rozkładały oraz składały. Zazwyczaj rozstawienie go zajmuje około 10-30 minut. Złożony natomiast powinien zajmować mało miejsca, aby można było go przechować do kolejnego sezonu.

Konstrukcja basenów stelażowych jest oparta, jak nazwa wskazuje, na stelażu. Do jego montażu zazwyczaj nie potrzebne są żadne narzędzia. Metalowy i wytrzymały stelaż jest budowany z połączonych palików, które podtrzymują gumowy basen. Dzięki temu nie musimy używać pompki. Ten rodzaj konstrukcji wykorzystywany jest zazwyczaj do dużych i głębokich basenów, ponieważ zapewnia stabilność i jest trwały.

Baseny dmuchane składają się z kilku pompowanych obręczy tworzących ścianki. Są one bezpieczne, jednak rozłożenie takiej konstrukcji wymaga czasu nawet, jeśli korzystamy z automatycznej pompki. Ich wadą może być również to, że czasami ulegają porwaniu. Znalezienie źródła utraty powietrza na powierzchni jest trudne. Natomiast baseny rozporowe posiadają tylko jeden dmuchany kołnierz. Pozostała część ścianek utrzymuje się przez rozpychanie wody w środku. Wystarczy napompować brzegi basenu i zacząć wypełniać go cieczą. W miarę zwiększania się jej ilości wewnątrz basen będzie nabierał kształtu i sam się rozkładał.

Niezbędne wyposażenie basenu

W przypadku basenów stelażowych oraz rozporowych mogą być stosowane pompy z filtrami oczyszczającymi wodę. Jest to niezwykle istotne, jeśli chcemy odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo podczas kąpieli. W wodzie mogą gromadzić się bakterie i zanieczyszczenia, dlatego powinna ona być na bieżąco filtrowana. Do większości basenów pompa dołączana jest w zestawie. Konieczne jest regularne wymienianie filtrów do niej. Bardzo dobrej jakości filtry do basenów Pleatco wystarczą nawet na pół roku. Na rynku dostępne są również filtry basenowe Bestway oraz wkłady do pomp Intex. Jednym z częściej używanych filtrów do basenów Intex jest ten wkład. Dzięki zestawowi zawierającymi dwie sztuki zapewnisz nieustanną filtrację, wykorzystując metodę rotacyjną. Polega ona na tym, że kiedy jeden filtr do basenu jest czyszczony, drugi znajduje się w pompie.

Działanie pompy basenowej jest bardzo proste. Wychodzą z niej dwa wężyki, jeden z nich pobiera wodę z basenu i doprowadza ją do pompy. Ciecz przepływa tam przez harmonijkowy filtr z celulozy, a następnie drugim wężykiem jest wpuszczana z powrotem do zbiornika. Wkłady filtrów basenowych oczyszczają wodę z resztek makijażu, kremów z filtrem UV, bakterii, zabrudzeń mechanicznych oraz wielu innych zanieczyszczeń. Filtr do basenu ogrodowego należy regularnie myć, dzięki czemu posłuży nam dłużej.

Jak znaleźć odpowiednie miejsce do rozstawienia basenu?

Najważniejszym kryterium podczas doboru miejsca na ustawienie basenu w ogrodzie jest znalezienie równej i płaskiej powierzchni. W przypadku pochyłości terenu, woda wewnątrz nie będzie równomiernie rozłożona i będzie intensywniej napierała na którąś ze ścianek. To natomiast szybko uszkodzi basen, doprowadzi do wybrzuszeń lub nawet rozerwania materiału. Polecane jest dokładne sprawdzenie terenu przy użyciu poziomicy. Dzięki temu zyskamy pewność, że basen posłuży nam przez lata i będzie w doskonałym stanie.

Ważny jest również rodzaj podłoża. Basen stelażowy nie może stać na kamieniach lub innych elementach, które są ostro zakończone. Doprowadzi to do jego przerwania lub będzie bardzo niewygodne w czasie użytkowania. Kamienie na dnie będą odczuwalne i mogą poranić nam stopy. Nie powinno się również rozkładać basenu na asfalcie, który podczas upałów zaczyna się mocno nagrzewać i topnieje. Najkorzystniejszymi i najwygodniejszymi podłożami są: trawa, piasek (musi być ubity) lub kostka brukowa. Musimy jednak wziąć pod uwagę to, że jeśli postawimy basen na trawie i spędzi on tam cały sezon, po jego złożeniu ukaże się nam ziemia pozbawiona zieleni. Położenie kostki wiąże się natomiast kosztami. Jeśli jednak planujemy rozkładanie basenu co roku, będzie to inwestycja i duże ułatwienie na przyszłość.  Dodatkowo warto ustawić basen na macie uniwersalnej lub piankowej, która ochroni dno oraz zapobiegnie oddawaniu ciepła do podłoża.

Basen to świetna rozrywka w upalne dni zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Koszty jego utrzymania nie są duże, a filtry oczyszczające wodę pomogą Ci zadbać o jej przejrzystość. Ty ciesz się zabawą oraz latem.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Oczko wodne w Twoim ogrodzie
Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu

Jesteś zainteresowany reklamą?