Światło to wciąż niedoceniany i traktowany po macoszemu element domowej przestrzeni. Potrafi wyczarować niezapomniany klimat, ale też stworzyć warunki do nauki i pracy. Zobacz, jakie kwestie należy przemyśleć, zanim jeszcze rozpoczniesz remont domu czy mieszkania.
Remont mieszkania pochłania tak wiele uwagi, że często brakuje jej już na dobór odpowiedniego oświetlenia. To poważny błąd. Dobre rozplanowanie położenia i liczby lamp, kinkietów czy taśm LED wiąże się przecież z pracami wykonanymi dość wcześnie, często jeszcze przed pomalowaniem ścian. Nierzadko elektryk musi przeprowadzić nowe przewody elektryczne czy stworzyć dodatkowe punkty świetlne. Mimo wszystko warto. Światło pozwala uwypuklić pewne strefy mieszkania, zwrócić uwagę na atrakcyjne powierzchnie i faktury oraz zapewnić funkcjonalność pomieszczeń również po zmroku. Zobacz, czym się kierować, wybierając lampy oświetleniowe do salonu.
Po pierwsze: wybierz rodzaj źródeł światła
Lampy sufitowe, światło punktowe w postaci oczek sufitowych, taśmy ledowe idealne do akcentowania miejsc nad kuchennym blatem czy przy suficie, ale też lampy do czytania – źródeł światła może być naprawdę wiele. Dopasuj je do swoich potrzeb, stylu życia i ulubionych zajęć. Liczba punktów światła jest uzależniona w dużej mierze również od tego, czy dane pomieszczenie jest dobrze oświetlone światłem dziennym, naturalnie wpadającym przez okna. Nie bez znaczenia jest również ekspozycja okien.
Po drugie: wskaż elementy, które chcesz oświetlić
Interesująca faktura ściany, designerski obraz, okazały egzotyczny kwiat doniczkowy – każdy z tych elementów może okazać się godnym podkreślenia akcentem pomieszczenia. Krótko przed remontem warto dokładnie wiedzieć, które z elementów chce się zaakcentować. Od tego też zależy dobór rodzaju oświetlenia.
Po trzecie: wybór barwy światła
Projektując oświetlenie, zdecydowanie warto skupić się na jednej wybranej barwie światła. Mieszanie ze sobą źródeł światła o różnej temperaturze barwowej nie jest dobrym pomysłem.
Temperatura barwowa światła określana jest najczęściej w kategoriach:
- światła ciepłego – ma lekko żółty odcień i tworzy atmosferę przytulności w domu; występuje w zakresie 2700-3000 Kelwinów; polecana do codziennego odpoczynku;
- światła neutralnego – najbardziej uniwersalny i wszechstronny wybór; temperatura światła neutralnego oscyluje wokół 4000 Kelwinów;
- światła zimnego – często wybierana z myślą o pracy w biurach; wynosi 6000 Kelwinów, sprzyja intensywnemu skupieniu podczas realizacji zadań.
Po czwarte: przestrzenie robocze
W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy domowe biuro źródeł światła powinno być więcej. Dodatkowe oświetlenie nad blatem roboczym, wyspą czy biurkiem (w przypadku gabinetu) pozwoli na swobodną, komfortową i bezpieczną dla wzroku pracę – niezależnie od warunków panujących za oknami. Istotne jest również dobre oświetlenie bezpośredniej okolicy lustra łazienkowego, przydatnego podczas robienia makijażu.
Podsumowując, światło stanowi bardzo ważny, choć często dość lekceważony element wystroju wnętrza. Pozwala nie tylko na efektywne wykorzystywanie pomieszczeń, ale również na relaks i odpoczynek po ciężkim dniu pracy.