W przypadku mieszkań o niewielkim metrażu, bardzo trudno jest mówić o faktycznym powiększeniu przestrzeni do życia – budynku nie da się przecież rozciągnąć. Można jednak nieco zmodyfikować układ pomieszczeń, poprzez powiększenie jednego z nich kosztem drugiego – i zrobienie z dwóch pomieszczeń jedno większe. To najczęściej spotykany rodzaj remontu w mieszkaniach w bloku.
Czy można legalnie wyburzyć ścianę?
Bardzo wiele zależy oczywiście od naszych uprawnień do lokalu. Niewiele zrobimy, jeśli jesteśmy tylko najemcami mieszkania. Nieco większe możliwości mamy, gdy mieszkamy w bloku zarządzanym przez spółdzielnię mieszkaniową. Wówczas możemy w niektórych przypadkach legalnie wyburzyć niektóre ze ścian, o ile pozwalają na to przepisy prawa budowlanego. Choć prawdę mówiąc, we własnym, wolnostojącym domku też nie jesteśmy panami sytuacji. Wtedy także musimy odnieść się do przepisów prawa budowlanego i sprawdzić możliwości wyburzeniowe ze swoim planem architektonicznym.
Wyburzenie ściany działowej
Według prawa budowlanego, wybudzenie ściany działowej nie podpada pod definicję „przebudowy”, w wyniku której zmieniłaby się liczba kondygnacji, powierzchnia zabudowy, jej objętość czy wysokość. W związku z tym możemy samowolnie dokonać wyburzenia ścianek działowych bez konsultacji z architektem czy spółdzielnią. Ściany działowe to te, które rozdzielają poszczególne pomieszczenia, ale nie stanowią elementu konstrukcyjnego ani nośnego. Informacje o tym powinieneś znaleźć w dokumentach dotyczących swojego mieszkania czy domu – na planie architektonicznym.
Wyburzenie ściany nośnej
Według definicji, ściana nośna jest elementem konstrukcyjnym całego budynku. To na niej spoczywa część ciężaru całego budynku, szczegółowo obliczona przez architekta. W rezultacie, wyburzenie ściany nośnej bez specjalnej potrzeby i bez konsultacji z architektem, może skutkować naruszeniem konstrukcji całego budynku. Rezultatem może być brak bezpieczeństwa użytkowania takiego budynku, do jego zawalenia się włącznie. Mając w ręku plan budynku można zweryfikować, która ze ścian w mieszkaniu jest ścianą działową, a która nośną. Tę przebudowę, zgodnie z zasadami prawa budowlanego, należy zgłosić, razem z nowym projektem przebudowy. Ścianę tę należy podeprzeć specjalną belką podtrzymującą strop i przejmującą obciążenie ściany nośnej. Tylko w takich warunkach można bezpiecznie wyburzyć ścianę nośna, by uzyskać bardziej nowoczesne parametry techniczne mieszkania.