Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Zalety uprawy szanty zwyczajnej w ogrodzie

18 stycznia 2022 Zalety uprawy szanty zwyczajnej

Szanta zwyczajna to wieloletnia bylina pochodząca z terenów Azji, Afryki Północnej i Europy. Choć w rodzimych warunkach rośnie całkiem dobrze, to w środowisku naturalnym nie występuje zbyt często. Co więcej, należy do grupy roślin zagrożonych całkowitym wyginięciem, dlatego tym bardziej warto rozpocząć uprawę rośliny w przydomowych ogródkach. Jakie są zalety uprawy szanty zwyczajnej w ogrodzie?

Szanta zwyczajna – charakterystyka gatunku

Szanta zwyczajna należy do rodziny jasnotowatych. Jest to miododajna bylina o silnych właściwościach mrozoodpornych, dlatego nie straszne jej polskie zimy i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Roślina osiąga do 50 cm wysokości i wyróżnia się krzewiastym pokrojem oraz cztero-kanciastą łodygą. Kształt liści uwarunkowany jest miejscem ułożenia względem wzrostu rośliny – liście umiejscowione na dole maja kształt sercowaty, z kolei te wyrastające u góry krzewu przybierają formę owalną. Szanta kwitnie latem, pierwsze kwiaty pojawiają się w okolicach czerwca i zanikają we wrześniu. Kwiatostan ma kształt dwuwargowych, białych kwiatów, a owocem rośliny jest rozłupka.

Aby szanta mogła rosnąć w ogrodzie należy zapewnić jej dogodne warunki, choć te nie należą do trudnych. Bylina preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione, osłonięte od przeciągów i silnych podmuchów wiatru. Podłoże powinno być przepuszczalne, o luźnej strukturze, bogate w wapń i inne niezbędne składniki odżywcze.

Nasiona szanty wysiewa się w kwietniu, a pierwsze wschody pojawiają się już po dwóch tygodniach, w zależności od aktualnych warunków pogodowych.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne to systematyczne nawadnianie, odchwaszczanie oraz nawożenie. 

Zalety uprawy szanty zwyczajnej w ogrodzie

Szanta zwyczajna nie należy do roślin efektownych, które staną się ozdobą ogrodu. Warto jednak dać szansę roślinie, głównie ze względu na jej liczne walory lecznicze.

Jako roślina lecznicza uprawiana była między innymi przez starożytnych Egipcjan, ale nie tylko. Gatunek zyskał dużą popularność także w obu Amerykach, południowej Australii, a nawet w Środkowej Europie.

W celach leczniczych używane są głównie suszone liście i górne części łodyg. Ziele szanty zbierane jest w okresie kwitnienia, a następnie suszone w ciepłym i przewiewnym miejscu, z dala od słońca. Co ciekawe, zasuszone ziele szanty można znaleźć w sklepach zielarskich, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wyhodować roślinę we własnym ogródku.

Szanta zwyczajna wykazuje silne właściwości wykrztuśne i rozkurczające, dlatego chętnie stosowana jest w dokuczliwym kaszlu oraz chorobach układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli, czy ból gardła. Napar z rośliny sprawdzi się do obniżenia poziomu cholesterolu, pobudzania trawienia, do przeciwdziałania anemii oraz chorobom wątroby. Ponadto, można ją stosować jako remedium przy niewydolności układu krążenia, cukrzycy, a nawet przy problemach z kamieniami moczowymi.

Nasiona szanty zwyczajnej można kupić w sklepie ogrodniczym Florexpol: https://florexpol.eu/nasiona-ziol/5488-szanta-zwyczajna.html, który od ponad trzech dekad zajmuje się sprzedażą wysokiej jakości roślin.

MojOgrodniczy

Witaj na stronie mojogrodniczy! W naszych artykułach, które pisane są przez doświadczonych florystów, ogrodników i pasjonatów roślinności, znajdziesz masę inspiracji i wiedzę o tym jak zaaranżować swój ogród i jak dbać o kwiaty zarówno domowe jak i te w ogrodzie. Poznaj tajniki dekorowania domu i dowiedz się więcej o budownictwie i nieruchomościach. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym jest humus do roślin
narzędzia do ogrodu
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Jesteś zainteresowany reklamą?