Wentylacja mieszkania jest jedną z kluczowych rzeczy, jakie należy uwzględnić na etapie budowania, a później wykańczania wnętrza. Odpowiednia cyrkulacja powietrza znajdującego się wewnątrz domu i jego mieszanie z powietrzem zewnętrznym, świeżym, jest podstawą utrzymania właściwego mikroklimatu wewnątrz. Nawiewniki okienne są jednym z elementów wentylacji mieszkaniowej, zapewniających dostawy świeżego powietrza każdego dnia.

Dlaczego wentylacja jest tak ważna?
Powietrze jest istotne nie tylko dla człowieka, który nim oddycha. To również życiodajna mieszanka gazów dla naszych budynków. Świeże powietrze zapobiega kumulowaniu się drobnoustrojów wewnątrz pomieszczenia, osusza wnętrze, zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci. Budynki narażone są na stałe zmiany temperatury otoczenia, a w konsekwencji – na zmiany temperatury i poziomu wilgotności wewnątrz. W niewietrzonych pomieszczeniach robi się nie tylko zaduch, ale też wytwarza się klimat sprzyjający rozwojowi pleśni na ścianach, czy butwieniu mebli – jest ciepło i wilgotno. Jedynie częste wietrzenie, ogrzewanie pomieszczeń w zimne dni oraz właściwa cyrkulacja świeżego powietrza w domu mogą sprawić, że budynek przetrwa długie dziesięciolecia w dobrym stanie.
Nawiewnik okienny – jaki wybrać?
Oprócz instalacji otworów wentylacyjnych w najbardziej narażonych na wilgoć i zaczadzenie pomieszczeniach, jak kuchnia i łazienka, warto pomyśleć też o wentylacji pomieszczeń. Nie jest tam wymagana kratka wentylacyjna w ścianie, za to przyda się nawiewnik okienny. Jest to przypominający wentylację system, który montuje się przy górnej części ramy okiennej w pomieszczeniach z oknem. Należy wybrać właściwy rodzaj, ilość oraz rozmieszczenie nawiewników, by zapewnić właściwą wentylację, ale nie wychłodzenie pomieszczenia. Podczas wyboru takiego urządzenia warto zastanowić się, czy wybrać nawiewnik higrosterowany, czy ciśnieniowy.

Czym się różnią oba te rodzaje? Higrosterowany, jak sama nazwa wskazuje, jest sterowany poziomem wilgotności. A konkretnie, wewnątrz zamontowana jest taśma poliamidowa, analizująca zmiany poziomu wilgotności względnej. Po zweryfikowaniu wilgotności – samodzielnie zmienia ustawienie nawiewnika. Nie wymaga on obsługi użytkownika. Nawiewniki ciśnieniowe działają nieco inaczej, a zatem chronią dom przed nadmiernym wychłodzeniem, szczególnie w sezonie zimowym. Przeciwdziałają nadmiernej wilgotności powietrza w domu – w przeciwieństwie do higrosterowanych, które nie zapobiegają, a usuwają nadmiar wilgoci. Częściej wybierane są nawiewniki ciśnieniowe – są bardziej praktyczne, szczególnie w szerokościach geograficznych wilgotnych i wietrznych.